مطالب خانواده

نفقه زن قهر کرده 💰 در سال 1403 📅 چطور محاسبه می شود؟

در ابتدا باید اشاره کرد که در اسلام، نفقه همسر، یکی از وظایف اصلی شوهر در برابر همسر خود است. این حکم، ریشه در آیات قرآنی و روایات اسلامی دارد و اجرای آن از مصادیق کمال دین و ایمان به شمار می‌آید. قرآن کریم در سوره طلاق آیه 6 می‌فرماید: “اسکنوهن من حیث سکنتم من وجدکم ولا تضاروهن لتضیقوا علیهن” که معنای آن این است که شوهر باید هزینه زندگی همسرش را تأمین کند و به او آزار و اذیت نرساند. اما، در فرضی که زوجه به دلیل قهر منزل را ترک کرده باشد، وضعیت پیچیده‌تر می‌شود. در صورت وجود مشکل بین زوجین در خصوص ترک منزل و نفقه، بهترین اقدام، مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی متخصص در امور خانواده است. موضوع نفقه زن قهر کرده، از موضوعات مهم و پیچیده در حوزه حقوق خانواده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی ابعاد مختلف این موضوع بپردازیم.

نفقه زن قهر کرده چه شرایطی دارد

نفقه زن در قانون اسلامی!

گرفتن نفقه به طور کلی به نوع عقد و قرارداد مؤقت و دائم بستگی دارد که هریک دارای ویژگیهای خاصی می‌باشند و تکلیف قانونی مرد در زمینه پرداخت نفقه در این دو نوع قرارداد متفاوت است. در ماده 1106 قانون مدنی این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. طبق این ماده، مرد تنها در قرارداد دائمی ملزم به پرداخت نفقه به همسر خود می‌باشد و در قرارداد مؤقت نیازی به پرداخت نفقه به زن وجود ندارد مگر اینکه شرایط خاصی بین طرفین توافق شود. در این بخش تنها به موضوع نفقه زن در قرارداد دائمی اشاره خواهیم کرد. ماده 1107 قانون مدنی به مواردی که نفقه شامل آن‌ها می‌شود، پرداخته است.

این ماده به نیازهای زن اشاره دارد که باید متناسب با وضعیت او باشد؛ از جمله مسکن و منزل برای سکونت، اسباب و اثاثیه منزل، لباس و پوشاک، هزینه‌های درمان در صورت بروز بیماری و موارد دیگر. بر اساس عرف، ممکن است تامین جهیزیه نیز بر عهده زن باشد و این ماده قانون این مسئله را به عنوان بخشی از نفقه زن تعریف می‌کند.

برای ادراک بهتر موضوع نفقه کلیک کنید!

نفقه زن قهر کرده چقدر است؟

طبق قانون، تامین هزینه‌های زندگی زن بر عهده مرد است و او موظف است که نیازهای متعارف همسر خود را اعم از خوراک، پوشاک، مسکن و سایر موارد لازم را برطرف کند. پیش از پاسخ به سوال مربوط به میزان نفقه زن قهر کرده چقدر است، به مفهوم نفقه باید پرداخته شود. نفقه به معنای تأمین نیازهای اولیه زندگی زن از سوی شوهر است. این تعهد مالی از سوی مرد به زن در زمان نکاح است و کوتاهی از پرداخت آن می‌تواند منجر به مجازات‌هایی از جمله حبس شود. با این حال، در خصوص میزان نفقه زن قهر کرده، شرایطی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد:

ترک منزل با دلیل موجه: قانون مدنی در ماده 1115 خود اشاره می کند که زن فقط در چند حالت حق دارد که در منزل شوهر سکونت نکند مثلا در صورتی که زن به دلیل وجود خطر جانی، ضرر مالی یا شرافتی منزل را ترک کرده باشد، مستحق نفقه کامل است. خشونت خانگی، سوء رفتار زوج، تهدید، شرایط غیربهداشتی یا ناامن منزل، مأموریت دولتی یا تعهد شرعی، اذن شوهر و عدم امکان سکونت در منزل (غصبی بودن، محل جرم بودن و …)، همگی از دلایل موجه هستند.

ترک منزل بدون دلیل موجه: در این حالت، زن مستحق نفقه نیست و ناشزه محسوب می‌شود. در صورت ناشزه بودن زن حق طلاق ندارد و مرد می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده، تقاضای طلاق به دلیل ناشزه بودن زوجه را تقدیم کند. اثبات ناشزه بودن زن بر عهده شوهر است.

میزان نفقه در هر دو حالت (ترک منزل با دلیل و بدون دلیل) توسط دادگاه با توجه به شئونات زوجه، وضعیت اقتصادی زوج، محل زندگی و سایر شرایط تعیین می‌شود. در صورت توافق زوجین در خصوص میزان نفقه، نظر آنها ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

میزان نفقه زن قهرکرده در سال 1403

یکی از نگرانی‌های مهمی که مطرح می‌شود در زمان عقد، ازدواج و حتی در صورت وقوع اختلافات بین زوجین این است که نفقه زن در سال جدید به چه مقدار تعیین شده است و نفقه که زن درخواست کرده چقدر است؟ لازم به ذکر است که در قانون فقط به مسئله نفقه به عنوان یکی از حقوق مالی زن اشاره شده و درباره مقدار آن به طور دقیق صحبتی انجام نشده؛ بنابراین امکان تعیین دقیق حداقل و حداکثر نفقه وجود ندارد و این مسئله بستگی به عوامل مختلفی دارد.

نفقه زن قهر کرده چطور تعیین میشود

باید توجه داشت که تاثیر نرخ تورم سالانه روی میزان پرداختی نفقه به زن در هر سال قابل توجه است و این احتمال وجود دارد که میزان پرداخت به زن در هر سال تغییر کند. همانطور که در بخش بالا هم ذکر شده، طبق قانون، نفقه به تمامی نیازهای اساسی زن با توجه به وضعیت او اعطا می‌شود. اما این تنها به نیازهای متداول زن اشاره دارد و می‌توان گفت که نمی‌توان یک مبلغ مشخص به عنوان نفقه تعیین کرد و میزان نفقه برای هر زن ممکن است با دیگران متفاوت باشد.

همچنین باید توجه داشت که نفقه بر اساس وضعیت زنان مشخص می‌شود. به عنوان مثال، نمی‌توان نفقه یک خانم دیپلمه را با نفقه یک خانم با لیسانس برابر در نظر گرفت. قوانین برای آن‌ها نفقه‌های متفاوتی را در نظر می‌گیرند؛ بنابراین نمی‌توان مقدار حداقل و حداکثر نفقه برای زنان را مشخص کرد، زیرا بسته به عوامل مختلف، کارشناسان مربوطه ممکن است تصمیم به تعیین نفقه بگیرند که این عوامل برای افراد مختلف کاملاً متفاوت است.

زن برای دریافت نفقه باید به دادگاه خانواده مراجعه کند و دادخواست مطالبه نفقه ارائه دهد. در دادگاه، دلایل و مستندات مربوط به قهر و عدم تمکین خود را به قاضی ارائه می‌دهد. قاضی پس از بررسی مدارک و شواهد، با توجه به شرایط و موارد ذکر شده در بالا، حکم صادر می‌کند.

در چه مواردی نفقه به زن تعلق نمیگیرد؟

همانطور که در جواب به این سوال که نفقه زن قهر کرده چقدر است، اشاره کردیم که اگر قهر زن بدون دلیل قانونی باشد، نفقه‌ای به زن تعلق نمی‌گیرد. واقعیت این است که ترک منزلی که از طرف مرد برای سکونت زن تعیین شده باشد، یکی از مواردی است که مانع از حصول حقوق مالی زن در مورد نفقه می‌شود. علاوه بر این، موارد دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند زن نتواند نفقه خود را دریافت کند و ادعایی در این زمینه داشته باشد، که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

یکی از دلایلی که باعث می شود زن نفقه نگیرد، فوت همسر است. اگر همسر فوت کند و زن باردار نباشد، زن نفقه ای از اموال مرد در اختیار نمی گیرد؛ اما اگر زن باردار باشد، باید از اموال به جای مانده از متوفی تا زمان تولد فرزند، در اختیار زن قرار گیرد. در صورتی که طلاق زوجین به دلیل عدم تمکین زن رخ دهد، نیز زن حق نفقه را ندارد؛ زیرا نشوز زن در این مورد ثابت شده است.

در متن قانون ذکر شده است که نفقه تنها در عقد دائم به زن تعلق می‌گیرد و در عقد موقت این حق به طور معمول برای زن وجود ندارد؛ اگرچه ممکن است در شروط ضمن عقد موقت این موضوع قید شود که مرد ملزم به پرداخت نفقه است و در این صورت مرد باید به تعهدات خود عمل کند. همچنین، اگر زن بدون اجازه شوهر، از منزل خارج شود و به محل کار یا سفر برود، شوهر می‌تواند از پرداخت نفقه امتناع کند. زیرا خروج زن از منزل بدون اجازه شوهر، نوعی نافرمانی محسوب می‌شود.

نفقه زن قهر کرده در قانون اسلامی

در مجموع، می‌توان گفت که نفقه زن در اسلام حق مسلم او است و تنها در موارد خاص و به دلایل موجه، شوهر می‌تواند از پرداخت آن امتناع نماید. این امر نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه زن در نظام خانوادگی اسلام است.

آیا برای دریافت مطالبه نفقه زن قهر کرده باید به وکیل مراجعه کرد؟

ضروری نیست که برای دریافت مطالبه نفقه زن قهر کرده حتما به وکیل مراجعه کنید. زن می تواند به تنهایی اقدام به طرح دعوا در دادگاه خانواده کند. اما، وکیل می تواند در این مسیر به شما کمک کند تا روند قانونی کار را به درستی طی کنید، مدارک و مستندات لازم را جمع آوری کنید، لایحه ی دفاعیه ی قوی تنظیم کنید و در جلسات دادگاه از شما حمایت کند. مراجعه به وکیل در خصوص پرونده نفقه زن قهر کرده مزایایی دارد که در ادامه به آن میپردازیم از جمله:

  • افزایش شانس موفقیت در پرونده: وکلا با قوانین و رویه های دادگاه ها آشنایی کامل دارند و می توانند به شما کمک کنند تا قوی ترین دلیل را برای اثبات مطالبتان ارائه دهید.
  • کاهش استرس و اضطراب: طرح دعوا در دادگاه می تواند استرس زا باشد. وکلا می توانند از شما حمایت کنند و به شما در مدیریت استرس کمک کنند.
  • صرفه جویی در وقت: وکلا می توانند بسیاری از کارهای مربوط به پرونده را به جای شما انجام دهند و بدین ترتیب در وقت شما صرفه جویی شود.

هزینه ی وکیل با توجه به پیچیدگی پرونده، سابقه و شهرت وکیل و میزان کار وکیل متفاوت است. اگر توانایی مالی پرداخت هزینه وکیل را ندارید، می توانید از خدمات وکیل معاضدتی استفاده کنید.قبل از انتخاب وکیل، حتما با او صحبت کنید و از سابقه و تجربه او در مورد پرونده های مشابه اطلاع حاصل کنید.از وکیل خود بخواهید که هزینه های خود را به طور شفاف به شما توضیح دهد. در نهایت، تصمیم با خود شما است که آیا برای مطالبه نفقه زن قهر کرده به وکیل مراجعه کنید یا خودتان اقدام کنید.

مهریه زن قهر کرده چگونه است؟

با توجه به توضیحاتی که درباره نفقه زنی که خانه را ترک و قهر کرده است گفتیم که اگر زن بدون دلیل قانونی منزل را ترک کند، مرد می‌تواند او را مجبور به بازگشت به خانه کند و در غیر این صورت نفقه به زن قهر کرده تعلق نمی‌گیرد. این بیان معنای آن است که زن نمی‌تواند در حالی که در منزل شوهر حضور ندارد، ادعای دریافت نفقه داشته باشد.

نفقه زن قهر کرده چقدر است

مهریه هیچ ارتباطی با نفقه زن قهر کرده ندارد. مهریه، مالی است که به عنوان صداق در عقد نکاح به زن تعلق می گیرد و استحقاق زن برای دریافت آن، هیچ ارتباطی با قهر کردن یا نکردن او ندارد. زن، چه قهر کرده باشد و چه در منزل شوهر باشد، مستحق دریافت مهریه خود است. طبق قانون جدید مهریه که در سال 1399 به تصویب رسید، تا 110 سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن، مهریه عندالامضاء محسوب می شود و قابل مطالبه فوری است. در مورد مازاد 110 سکه، شوهر می تواند با ارائه دلایل و مستندات به دادگاه، درخواست تقسیط آن را بدهد.

کلام غایی

در این مقاله به بررسی موضوع نفقه زن قهر کرده پرداختیم. به طور کلی می‌توان گفت که نفقه یکی از حقوق مالی اصلی زن در زمان ازدواج است که دریافت آن بستگی به تمکین زن دارد. اگر زن دلایل موجهی برای ترک خانه مرد و عدم تمکین داشته باشد، نفقه باز هم به او تعلق خواهد گرفت. زن قهر کرده در صورتی که بدون دلیل شرعی و مجوز از دادگاه منزل شوهر را ترک کند، مستحق نفقه نخواهد بود. اثبات قهر بر عهده ی شوهر است و تعیین نفقه توسط دادگاه و با توجه به شرایط هر پرونده تعیین می شود. در نهایت، باید گفت که این موضوع، نیازمند بررسی دقیق و موشکافانه است. در این راستا، عوامل و زمینه های مختلف قهر زن باید مد نظر قرار گیرد.

همچنین، نقش و مسئولیت های طرفین در حفظ و استمرار زندگی مشترک نیز باید مورد توجه قرار گیرد. تنها در این صورت است که می توان به نتیجه گیری مناسب و عادلانه ای در خصوص نفقه زن قهر کرده دست یافت. در پایان، مراجعه به وکیل متخصص را نباید بی اهمیت دانست.

امتیاز دهید

حمیرا فرجی

حمیرا فرجی هستم با بیش از 2 سال سابقه محتوا نویسی و باز نویسی متون حقوقی؛ در طی این مدت، مهارت‌های خود را در ارائه محتوای دقیق و تخصصی به طور قابل توجهی ارتقا داده‌ام و امیدوارم مطالبی که در سایت از وکیل بپرس منتشر میکنم برایتان سودمند باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + سه =

دکمه بازگشت به بالا