کیفری

مجازات حاملگی در رابطه نامشروع 🚫 حکم بارداری از دوست پسر🔥

ایران کشور اسلامی است که قوانین خاص خود را دارد. یکی از قوانینی که در کشور ما و حتی بسیاری از کشورهای دیگر وجود دارد رابطه دختر و پسر است، خصوصاً اگر این رابطه به رابطه جنسی و بارداری ختم شود. تمامی قوانینی که برای این موضوع در ایران تصویب شده است بر اساس شرع و اسلام است پس مسلماً مجازات‌هایی در خصوص بارداری در رابطه نامشروع با دوست پسر نیز وجود دارد. اگر می‌خواهید در این باره اطلاعات بیشتری داشته باشید پس ادامه مطالب را از دست ندهید چرا که خالی از لطف نیست.

نامشروع در لغت

در فرهنگ لغت به چیزی که در تضاد با شرع و خلاف قانون باشد نامشروع گفته می‌شود. لازم به ذکر است که از کلمه نامشروع برای روابط غیر قانونی بین زن و مرد استفاده می‌کنند. به طور مثال به زن و مردی که با هم ازدواج نکرده باشند یا اینکه از لحاظ شرعی به هم محرم نباشند اما اقدام به برقراری رابطه جنسی کنند در اصطلاح گفته می‌شود که رابطه نامشروع برقرار کرده اند. رابطه نامشروع طبق قانون مجازات‌هایی به همراه دارد. گاهی نامشروع بودن یک رابطه حتی منجر به بارداری نیز می‌شود، در ادامه به تمام جزئیات در خصوص بارداری در رابطه نامشروع پرداخته ایم.

رابطه نامشروع به چه رابطه ای گفته می شود

رابطه نامشروع به چه نوع رابطه ای گفته می‌شود؟

در دین اسلام زن و مرد پس از خواندن خطبه عقد (دائم یا موقت) از لحاظ شرعی و قانونی ازدواج کرده اند و می‌توانند با هم رابطه مشروع برقرار کنند. زمانی که چنین شرایطی وجود نداشته باشد و زن و مرد با هم رابطه داشته باشند، رابطه آنها نامشروع است. روابط نامشروع دسته بندی‌های مختلفی دارد که هر یک از آنها با توجه به میزان جرمی که دارند مجازات خواهند داشت. به طور مثال یکی از این روابط زنا نام دارد. توجه داشته باشید که رابطه نامشروع با زنا متفاوت است به شکلی که آن را نوعی جرم تعزیری به حساب می‌آورند، بر همین اساس رابطه نامشروع را با نام دون زنا نیز در قانون می‌شناسند. دون زنا جرم کمتری نسبت به زنا است.

آیا رابطه نامشروع همان زنا است؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که رابطه نامشروع همان زنا است در حالی که چنین نیست و با هم تفاوت دارند. در روابطی که زنا نام دارند حتماً رابطه جنسی از طریق مهبل یا مقعد صورت می‌گیرد در حالی که در روابط نامشروع هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. به طور مثال در روابط نامشروع امکان دارد بوسه، بغل، همبستری و هر چیزی شبیه به این موارد طوری که رابطه جنسی نیز اتفاق نیفتد.

توجه داشته باشید که هر گونه رابطه دختر و پسر که به صورت نامتعارف باشد حتی اگر هیچ یک از موارد ذکر شده را شامل نشود، در هر صورت رابطه نامشروع صورت گرفته است. مثلاً دیدار دختر و پسر به شکل نامتعارف در مکان‌های عمومی، تماس تلفنی، چت و… نیز جزو این دسته از روابط است.

چگونه می‌توان رابطه نامشروع را اثبات کرد؟

رابطه نامشروع در قوانین مجازات‌های اسلامی یک جرم محسوب می‌شود. از آنجایی که هر جرمی برای به اثبات رساندن به یکسری ادله و مدارک نیاز دارد این جرم نیز چنین است.

ادله مورد نیاز برای اثبات رابطه نامشروع عبارتند از:

 • اقرار مرتکب یا مرتکبان
 • شهادت 4 مرد عادل یا 3 مرد عادل به همراه 2 زن
 • علم قاضی

روابط نامشروع جزو روابطی هستند که اثبات آنها بسیار سخت است چرا که مرتکب یا مرتکبان معمولاً به جرم خود اقرار نمی‌کنند، از آن گذشته چون این روابط به صورت پنهانی هستند عموماً به تعداد کافی شاهد وجود ندارد تا بر اساس شهادت آنها بتوان این جرم را به اثبات رساند. مهم‌ترین چیزی که در این میان می‌تواند نقش موثر و مهمی داشته باشد علم قاضی است.

در بسیاری از پرونده‌های اثبات روابط نامشروع معمولاً شاکی اقدام به رو کردن مواردی صدای ضبط شده، عکس از مکالمات، پرینت پیام‌ها و… به عنوان مدرک می‌کند، در حالی که هیچ یک از این موارد مدرک محسوب نمی‌شود اما می‌تواند به قاضی کمک کند تا رای درستی صادر کند.

چگونه می‌توان رابطه نامشروع را اثبات کرد؟

انواع مجازات بارداری در رابطه نامشروع

بارداری در رابطه نامشروع انواع مختلفی دارد. منظور از انواع آن یعنی اینکه نوع رابطه به گونه خاصی بوده که در قانون تعریف شده و مجازاتی نیز برای آن تعیین شده است.

انواع مجازات بارداری در رابطه نامشروع به شرح زیر است:

 • اولین نوع از رابطه که ممکن است منجر به بارداری شود، رابطه بین دختر و پسر نامحرم و مجرد است.
 • نوع بعدی رابطه بین زن متاهل با مرد متاهل یا مجرد است که به بارداری ختم می‌شود.

از آنجایی که امروزه روابط نامشروع بسیار متعدد و به نحوی پیچیده شده اند دسته بندی‌های خاصی برای هر یک صورت می‌گیرد، هر یک از آنها با توجه به دسته ای که قرار دارند مجازات خاصی نیز خواهند داشت که انتظار مرتکب یا مرتکبان را می‌کشد.

فرزند حاصل از بارداری در رابطه نامشروع و مجازات او

اگر تا به این قسمت از مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید می‌دانید که مادر یا پدر فرزندی که حاصل از بارداری در رابطه نامشروع است با توجه به میزان جرم باید مجازاتی را دریافت کند. حال برای بسیاری از شما ممکن است سوال پیش بیاید که آیا فرزند حاصل از این رابطه نیز مجازات خواهد شد یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که خیر، هیچ مجازاتی برای او صادر نخواهد شد. اینکه فرزند از یک رابطه نامشروع یا رابطه زنا است تفاوتی در این موضوع ایجاد نمی‌کند به هر حال هر کسی که به این دنیا آمده حتی اگر ناخواسته باشد حق زندگی دارد.
در صورتی که زن شوهرداری اقدام به برقراری رابطه نامشروع کند و باردار شود، فرزند او پس از زایمان از وی گرفته خواهد شد و به بهزیستی منتقل می‌شود.

انواع مجازات بارداری در رابطه نامشروع

مسائل حقوقی فرزند در بارداری در رابطه نامشروع

در بارداری در رابطه نامشروع چنانچه فرزند به دنیا بیاید نیاز است تا از لحاظ حقوقی مسائلی را بررسی و روشن کرد. دلیل بررسی مسائل حقوقی این است که این فرزند به حالت عادی و شرعی خود به دنیا نیامده پس قانون باید وارد عمل شود.

در صورتی که فرزندی از رابطه نامشروع به دنیا بیاید باید راجع به ولایت، حضانت و نفقه او تصمیم بگیرند. چنانچه پسر از وجود فرزند خود آگاه یا ناآگاه باشد، او همچنان مسئولیت‌های قانونی خود را در قبال فرزندش خواهد داشت. هر گاه پدر فرزند پس از تولد مشخص شود او وظیفه دارد تمامی مسئولیت‌ها را از بدو تولد که شامل دریافت شناسنامه با نام پدر، هزینه‌های او و… می‌شود را به عهده بگیرد.

آیا دختر یا پسر می‌توانند در بارداری در رابطه نامشروع وکیل داشته باشند؟

مجرم می‌تواند هر نوع جرم با هر میزان مجازاتی که داشته باشد وکیل برای خود داشته باشد. این موضوع حتی برای رابطه نامشروع نیز صدق می‌کند.

تفاوتی ندارد که کدام یک اعتراف به جرم کرده باشند در هر صورت می‌توانند وکیل استخدام کنند تا از آنها در محضر دادگاه دفاع کند. آمارها و تحقیقات به دست آمده در این زمینه نشان می‌دهد که عموماً دختر از پسر شکایت می‌کند و پسر نیز معمولاً منکر رابطه و فرزند حاصله می‌شود.

در صورتی که دختر ادله کافی داشت باشد می‌تواند برنده دادگاه باشد. توجه داشته باشید که این موضوع چیزی از مجازات آنها کم نخواهد کرد و در هر صورت باید مجازات شوند که عموماً صد ضربه شلاق است.

مجازات رابطه نامشروع چیست؟

مجازات رابطه نامشروع چیست؟

به طور کلی به هر نوع رابطه ای که بین زن و مرد نامحرم رخ دهد، رابطه نامشروع گفته می‌شود. چه رابطه به بارداری ختم شود و چه نشود جرم هر نوع رابطه ای مشخص است. روابط نامشروع دسته بندی‌هایی دارند که بر اساس آنها مجازات تعیین می‌شود و به شرح زیر است:

 • زنا به عنف: در این نوع رابطه نامشروع، مرد بدون رضایت زن و با زور نسبت به برقراری رابطه جنسی اقدام می‌کند که مجازات آن اعدام است.
 • زنا با محارم نسبی: منظور از محارم نسبی کسانی هستند که باهم رابطه خونی دارند مثل پدر و فرزند، خواهر و برادر و… در صورتی که بین این افراد رابطه جنسی برقرار شود، مجازات آن برای مجرم یا مجرمین (در صورتی که هر دو رضایت به رابطه داشته باشند) 100 ضربه شلاق و اعدام است.
 • زنای محصنه: چنانچه مرد و زن متاهلی نسبت به برقراری ارتباط جنسی اقدام کنند، در اصطلاح زنای محصنه صورت گرفته است. مجازاتی که در این میان وجود دارد برای زن برابر با 100 ضربه شلاق و برای مرد علاوه بر 100 ضربه شلاق، تراشیدن مو و تبعید برای یک سال است.
 • زنای غیرمحصنه: در این نوع زنا، زن و مرد هیچ نسبتی با هم نداشته اما رابطه جنسی برقرار می‌کنند. مجازاتی که برای آن مطرح شده در صورتی که تنها یک بار باشد برابر با 100 ضربه شلاق و در صورت تکرار تا 4 بار، اعدام خواهد بود.

لازم به ذکر است که اگر در یکی از روابط نامشروع ذکر شده، بارداری وجود داشته باشد دستور یا قانون جداگانه ای به عنوان مجازات وجود ندارد و همان مجازاتی که گفته شد صورت می‌گیرد.

حکم بارداری از دوست پسر

در روابط نامشروع اگر دختر از پسر باردار شود و پسر فرزند خود را نپذیرد، دختر می‌تواند از پسر شکایت کند. توجه داشته باشید که در این حالت زنا صورت گرفته و دختر به نحوی به این جرم اعتراف کرده است که در نهایت باید مجازات آن را نیز بپذیرد.

فرزند حاصل از رابطه نامشروع با دوست پسر سرانجام بارداری در رابطه نامشروع به دنیا آمدن یک فرزند است. این فرزند در نهایت به شناسنامه نیاز خواهد داشت.

شرایط دریافت شناسنامه فرزند نامشروع به چند حالت زیر است:

 • در صورتی که پدر نوزاد مشخص باشد بایستی نسبت به درخواست شناسنامه اقدام کند.
 • چنانچه هیچ یک از پدر یا مادر نوزاد مشخص نباشند از نامهای مستعار برای آنها استفاده می‌شود.
 • در صورتی که پدر و مادر نوزاد رابطه دوست دختر و دوست پسری داشته باشند (نامحرم) در صورتی شناسنامه صادر می‌شود که هر دوی آنها حضور داشته باشند.
سرانجام بارداری در رابطه نامشروع

کلام آخر

بارداری در رابطه نامشروع امروزه به یکی از موضوعات بلد شده در دادگاه‌ها تبدیل شده است. به طور کلی به رابطه ای که دختر و پسر نامحرم هر گونه ارتباط فیزیکی یا تلفنی با هم داشته باشند ارتباط نامشروع گفته می‌شود. ارتباط نامشروع انواع متفاوتی دارد که در هر یک دختر و پسر مجازات می‌شوند. عموم مجازات‌ها برای هر دو صد ضربه شلاق است. در صورتی که فرزندی در این رابطه به دنیا بیاید پدر باید مسئولیت‌های آن را بپذیرد. لازم به ذکر است که فرزند حاصل از این رابطه هیچ مجازاتی نخواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه

مرضیه اسلامی طراح و نویسنده سایت با 2 سال سابقه فعالیت در حوزه محتوا نویسی و بازنویسی متون حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا