مطالب طلاق

طلاق نامه چیست؟ ⚡ مراحل دریافت برگه طلاق نامه📑

در نظر داشته باشید که از نظر حقوقی می‌توان گفت که طلاق یکی از راه‌های مهم برای پایان دادن به زندگی مشترک می‌باشد. تمامی زوجین با عشق و علاقه زندگی مشترک را آغاز می‌کنند اما در مسیر رابطه زناشویی گاهی مشکلاتی پدیدار می‌شود که زندگی را به سوی نابودی و طلاق سوق می‌دهد. برگه طلاق نامه در واقع یک سند رسمی است که در آن تمامی مشخصات مرد و زن ذکر می‌گردد و گاهی در اختیار زوجین قرار می‌گیرد و گاهی برای امورات حقوقی به محاکم قضایی ارسال می‌گردد. در برگه طلاق نامه می‌توانید مشخصات طلاق و نوع آن را به دقت مورد بررسی قرار دهید. در این مقاله سعی داریم در خصوص این سوال پاسخ ارائه دهیم که طلاق نامه چیست؟ پس تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

طلاق نامه چیست؟

در توضیح این سوال که طلاق نامه چیست؟ می‌توانیم بگوییم که این سند رسمی حاوی تمامی اطلاعات مربوط به طلاق اعم از مشخصات زوجین و شروط ضمن طلاق می‌باشد. همانطور که در سند ازدواج تمامی مشخصات زوجین قید شده و شروط ضمن عقدنامه را می‌توانیم با مطالعه آن به خوبی دریابیم در طلاق نامه نیز وضعیت به همین شکل خواهد بود.

در بسیاری از موارد لازم است شما طلاقنامه دریافت کنید چرا که در غیر این صورت نمی‌توانید برخی از امورات حقوقی را به پیش ببرید برای مثال شما در قانون کشور لازم است برای استخدام رسمی و یا ازدواج مجدد طلاق نامه دریافت کنید و آن را در اختیار مراجع قضایی مورد نظر قرار دهید. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم طلاقنامه را می‌توان جزو اسناد رسمی دسته‌بندی کرد.

برای ادراک بهتر موضوع طلاق کلیک کنید!

در واقع طلاق از امورات شرعی استنباط شده است اما امروزه طلاق به صورت قانون درآمده است و زن و مرد ملزم هستند در صورت عدم تمایل برای ادامه دادن به زندگی مشترک خود روند حقوقی را طی نموده و طلاق را در دفترخانه به ثبت برسانند. در واقع برای طلاق نیاز است تا شرایطی مهیا باشد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به عاقل و بالغ بودن فرد طلاق دهنده اشاره کرد.

از سوی دیگر برای ثبت طلاق و جاری شدن صیغه آن لازم است دون از فر شاهد در دفترخانه حضور داشته باشند و روند انجام امورات حقوقی و شرعی را ببینند. در واقع در طلاق نامه که از آن به عنوان سند طلاق نیز یاد می‌شود تمامی مشخصات طلاق اعم از انواع مختلف آن و یا اینکه شروطی که زوجین برای طلاق اعمال می‌کنند را می‌توانید به دقت مورد بررسی قرار دهید.

طلاق نامه چیست

مراحل دریافت برگه طلاق نامه

در توضیح این سوال که طلاق نامه چیست باید بگوییم که طلاق از نظر قانونی یک روند حقوقی به شمار می‌آید یعنی اگر زوجین تمایل داشته باشند که به زندگی مشترک خود پایان دهند نمی‌توانند با حضور در دفترخانه این کار را به انجام برسانند. بلکه در این شرایط لازم است در ابتدا به دادگاه خانواده مراجعه کرده و در آنجا درخواست خود را مطرح نموده و آن را بررسی نمایند.

در صورتی که دادگاه گواهی عدم امکان سازش را برای زوجین صادر نماید آنها می‌توانند در دفترخانه حضور پیدا کرده و طلاق خود را به ثبت برسانند اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که صدور طلاق نامه آخرین مرحله از روند حقوقی پایان دادن به زندگی مشترک و جدایی زوجین از یکدیگر است؛ یعنی برای دریافت این سند باید مراحل قانونی به طور کامل طی شود.

در واقع شما زمانی می‌توانید فرایند حقوقی طلاق را آغاز کنید که به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه مراجعه کرده و در آنجا دادخواست طلاق بدهید. در این مرحله است که روند دادرسی در خصوص پرونده‌های طلاق انجام می‌شود و در دادگاه درخواست شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. در جلسات دادگاه لازم است تکلیف حقوق مالی و غیرمالی زوجین مشخص شود.

همانطور که اشاره شد زوجین برای ثبت طلاق باید به دفترخانه مراجعه نمایند. در نظر داشته باشید که برای دریافت طلاق نامه لازم است به همان محضری که طلاق در آن ثبت شده است مراجعه کرده و به آن درخواست بدهید. به طور معمول روال حقوقی به این صورت است که زن برای دریافت طلاق نامه درخواست می‌دهد و مرد می‌تواند با حضور در محضر رونوشت آن را دریافت نماید.

طلاق نامه چگونه صادر می‌شود؟

در قسمت‌های قبل در توضیح اینکه طلاق نامه چیست؟ توضیحاتی را ارائه دادیم تا مشخص شود که طلاق نامه از جمله اسناد رسمی در کشور به شمار می‌رود که اطلاعات کاملی در خصوص نحوه طلاق و شروط آن در سند مذکور قید شده است. از سوی دیگر به این موضوع اشاره داشتیم که زوجین زمانی می‌توانند برای این سند درخواست دهند که مراحل طلاق به پایان رسیده باشد.

در واقع زوجین در ابتدا به دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه مراجعه کرده و دادخواست طلاق خود را به ثبت می‌رسانند می‌دانیم که طلاق در انواع مختلفی قابل انجام است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به طلاق از طرف مرد ، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی اشاره کرد که هر یک از آنها دارای شرایط و قوانین خاص به خود می‌باشد و باید از آنها آگاهی داشت.

پس از تکمیل مراحل دادرسی در دادگاه و انجام مشاوره‌های مربوطه گواهی عدم امکان سازش صادر می‌گردد که در این صورت زن و مرد برای جاری شدن خطبه طلاق لازم است به دفترخانه مراجعه کرده و در آنجا طلاق خود را نیز به ثبت برساند. طلاق نامه زمانی صادر می‌گردد که مراحل طلاق به طور کامل به پایان رسیده باشد و زوجین برای آن درخواستی را ارائه دهند.

دقت داشته باشید که پس از درخواست زوجین طلاق نامه توسط همان مرجع صادر می‌گردد. بسته به اینکه از کدام روش برای طلاق اقدام نموده‌اید می‌توانید با مطالعه سند رسمی مربوط به طلاق نام نوع طلاق را متوجه شده و شرایطی که در آن وجود دارد را نیز به دقت مورد بررسی قرار دهید به هر حالت بهتر.

مدارک لازم برای صدور طلاق نامه

در این قسمت از مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که مدارک لازم برای درخواست طلاق نامه چیست؟ به هر حالت باید این نکته را در نظر بگیرید که دریافت این سند رسمی با تکمیل مراحل حقوقی همراه است و شما در زمانی می‌توانید خواسته‌های حقوقی را به پیش ببرید که مدارک مورد نیاز را جمع آوری کرده باشید.

برخی از این مدارک عبارت است از:

  • اصل و یا کپی برابر اصل سند ازدواج
  • اصل و کپی مدارک هویتی زوجین مانند شناسنامه و کارت ملی
  • توافقنامه صورت گرفته در خصوص مهریه و سایر حقوق مالی زوجه
  • توافقنامه در خصوص حضانت فرزندان
  • گواهی عدم بارداری زوجه
طلاق نامه چیست

هزینه صدور سند طلاق نامه چقدر است؟

البته باید به هزینه دریافت طلاق نامه نیز توجه داشته باشید چرا که صدور چنین سند رسمی بدون هزینه نیست و شما برای تکمیل مراحل حقوقی آن نیاز است تا هزینه‌ای را صرف نمایید. هزینه‌های مربوط به ثبت طلاق در دفترخانه توسط سازمان ثبت اسناد تعیین می‌گردد که شامل تعرفه‌های موجود در این باره می‌شود که زوجین ملزم به پرداخت آن به دفترخانه می‌باشند.

البته باید به این نکته اشاره داشته باشیم که ممکن است در فرایند طلاق و دریافت طلاق نامه از وکیل مجرب و خبره استفاده کرده باشید در این صورت هزینه‌ای که باید در خصوص حق الوکاله پرداخت کنید نیز به هزینه‌های جاری در خصوص پرونده و رسیدگی به آن اضافه می‌شود. به هر حال با اندکی جستجو می‌توانید از تعرفه‌های ثبت طلاق در دفترخانه اطلاع حاصل کنید.

اهمیت طلاق نامه چیست؟

همانطور که در قسمت‌های قبل به این سوال پاسخ دادیم که طلاق نامه چیست جا دارد این موضوع را نیز مورد بررسی قرار دهیم چه اهمیت دریافت این سند در چیست. دقت داشته باشید که مراجع قضایی تنها زمانی طلاق نامه را صادر می‌کنند که طلاق به طور کامل مراحل قانونی خود را طی نموده باشد و پس از جاری شدن خطبه طلا در دفترخانه ثبت گردد.

در نظر داشته باشید که در روال قانونی کشور ما سند طلاقنامه در واقع یک گواهی موثق برای طلاق به شمار می‌آید. همواره لازم است به این نکته توجه داشته باشید که طلاق و ثبت آن در کشور کاملاً الزامی می‌باشد و عدم ثبت آن می‌تواند عواقب ناگواری را برای زوجین به همراه داشته باشد. در واقع زمانی احقاق حقوق مدنی صورت می‌گیرد چه وضعیت تأهل مشخص باشد.

در واقع می‌توان گفت که عکس طلاق نامه جدید یک گواهی برای تایید طلاق گرفتن زوجین از یکدیگر است و می‌توانید با مطالعه و بررسی آن به تمامی جزئیات مربوط به طلاق زن و مرد پی ببرید. در واقع شما برای دریافت شناسنامه المثنی و دریافت روادید برای سفر به کشورهای دیگر و اثبات تحول در این کشورها نیاز دارید تا با مراجعه به مراجع قضایی طلاق نامه دریافت کنید.

لازم به ذکر است که این نکته را متذکر شویم که طلاق نامه در آینده تنها به صورت الکترونیکی صادر خواهد شد و دیگر خبری از گواهی کاغذی آن نخواهد بود. در چنین شرایطی شما ملزم هستید در سامانه ثنا نامنویسی کرده و سپس از طریق این سامانه خواسته‌های حقوقی خود مبنی بر دریافت طلاق نامه را ثبت کنید تا به خواسته‌های شما رسیدگی شود.

کاربرد طلاق نامه چیست؟

در واقع طلاقنامه یک سند رسمی در کشور به شمار می‌رود که وضعیت طلاق زوجین را به صورت شرعی و قانونی مستند می‌کند و شما می‌توانید در انجام امورات حقوقی برای دریافت آن درخواست داده و آن را از طریق مراجع قضایی در اختیار بگیرید. دقت داشته باشید که گاهی برای صدور روادید و دریافت اوراق هویتی المثنی به سند طلاق نامه نیازمند هستید.

از سوی دیگر باید در نظر داشته باشید که گاهی برای ازدواج مجدد نیاز است تا طلاق نامه را دریافت نموده و آن را به مراجع مربوطه تحویل دهید. دقت داشته باشید که تنها جاری شدن صیغه طلاق برای پایان دادن به زندگی مشترک کفایت نمی‌کند و شما باید روند طلاق را نیز به صورت کاملاً قانونی و حقوقی نیز به پیش ببرید تا مشکلی از این بابت پدیدار نشود.

گاهی افرادی که در کشورهای خارجی مشغول به زندگی هستند ملزم می‌باشند تا وضعیت تحول خود را در کشور سابق مشخص نمایند چنین افرادی می‌توانند درخواست صدور طلاق نامه را از مراجع قضایی ایران داشته باشند تا به این شکل امورات حقوقی در کشور مقصد نیز به درستی طی شود. در حال شما می‌توانید برای پیگیری درخواست خود از یک وکیل توانا و مجرب کمک بگیرید.

طلاق نامه چیست

آیا دریافت برگه طلاق نامه ضروری است؟

در قسمت‌های قبل به این سوال پاسخ دادیم که طلاق نامه چیست و اکنون سعی داریم ضرورت آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم. دقت داشته باشید که قوانین کشور ما مقدر می‌کند که ثبت طلاق در دفترخانه امری الزامی است اما پیش از ثبت طلاق در دفترخانه لازم است مراحل قانونی برای طلاق در دادگاه‌های خانواده به درستی توسط مرد و زن طی شود.

پس از اینکه طلاق به درستی در دفترخانه ثبت شد زن و مرد می‌توانند برای دریافت سند طلاقنامه درخواست بدهند که البته این درخواست ممکن است بنا به دلایل مختلفی انجام شود. در تیتر قبل به موارد کاربرد طلاق نامه اشاره داشتیم که شما در صورت مواجهه با هر یک از آنها می‌توانید از مراجع قضایی مربوطه درخواست طلاقنامه بدهید و آن را دریافت کنید.

متن طلاق نامه عادی

مسئولیت صدور طلاقنامه با دفترخانه‌ای است که طلاق در آن ثبت گردیده است. در واقع طلاق نامه‌ای که از سوی این مرجع قانونی صادر می‌گردد دارای شش جزء اصلی می‌باشد که در ادامه سعی داریم هر یک از اجزای آن را به دقت مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم. به طور معمول طلاقنامه حاوی اطلاعات مهمی در خصوص نحوه طلاق و انواع مختلف آن توسط زوجین می‌باشد.

به طور معمول در متن طلاق نامه عادی اطلاعات کاملی در خصوص طلاق دهنده و شخصی که او را طلاق داده‌اند ذکر شده است. از سوی دیگر اشاره داشتیم که طلاق ممکن است انواع مختلفی داشته باشد شما می‌توانید با مراجعه به طلاقنامه نوع طلاق خود را نیز مشاهده کنید. از سوی دیگر امضای زوجین در پای برگه طلاق نامه که از جمله اسناد رسمی است وجود خواهد داشت.

همچنین طلاق نامه در صورتی رسمیت پیدا می‌کند که امضای شهود و امضای سردفتر پای آن باشد. در بخش اول و دوم مشخصات فردی و هویتی زوجین به طور کامل قید می‌گردد. به طور معمول آدرس و محل سکونت زوجین به طور کامل قید می‌گردد همچنین شما می‌توانید اطلاعات جامعی را در خصوص تاریخ طلاق و همچنین شماره شناسنامه و کد ملی زوجین به دست آورید.

علاوه بر این شما می‌توانید با مراجعه و مطالعه طلاقنامه نوع طلاق را نیز به خوبی در یابید. برای مثال طلاق را از لحاظ امکان رجوع می‌توان به دو دسته طلاق رجعی و طلاق بائن تقسیم بندی کرد در این سند رسمی قید شده است که طلاق مذکور از نوع طلاق بائن بوده است یا طلاق رجعی. چرا که هر یک از این انواع طلاق دارای قوانین و مقررات خاص خود می‌باشد.

از سوی دیگر از نظر درخواست کننده طلاق می‌توان آن را به سه دسته طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن و طلاق توافقی تقسیم بندی کرد. همچنین ممکن است طلا ق غیابی باشد که این موضوع در سند طلاق قید می‌شود. همچنین مشخص می‌شود که طلاق صورت گرفته برای چندمین بار بین زوجین اتفاق می‌افتد تا پس از این بتوان با استناد به آن اطلاعات جامعی را به دست آورد.

همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشید که حضانت فرزندان از اهمیت بالایی برخوردار است. در توضیح اینکه طلاق نامه چیست باید بگوییم که در این سند رسمی وضعیت حضانت فرزندان و همچنین وضعیت تمامی حقوق مالی زن از جمله مهریه و نفقه مشخص خواهد شد. در پایان تمامی طرفین طلاق ملزم هستند تا پای برگه مورد نظر را به امضا رسانده و آن را تایید نمایند.

طلاق نامه چیست

چرا باید برای طلاق از وکیل کمک گرفت؟

در طلاق از طرف زن، طلاق از طرف مرد و طلاق توافقی با پیچیدگی‌های بسیار زیادی همراه هستیم در واقع شما باید اطلاعات کاملی در خصوص قوانین و مقررات داشته باشید تا بتوانید در انواع دعاوی طلاق به حقوق قانونی خود دست پیدا کرده و جلوی خسارت‌های مالی و عاطفی در این باره را بگیرید. استخدام یک وکیل می‌تواند به میزان زیادی از بروز عواقب ناگوار جلوگیری کند.

البته شرط لازم برای جلوگیری از خسارت‌های مالی و غیر مالی این است که به سراغ آن دسته از وکلایی بروید که دانش حقوقی بالایی در اختیار داشته و می‌توانند از تجربیات خود برای ارائه راهکارهای مناسب استفاده کنند. همواره لازم است برای تکمیل مراحل طلاق و صدور طلاقنامه از وکلای با سابقه و متخصص استفاده کرده و وکالت در پرونده‌های پیچیده را به آنها بسپارید.

کلام غایی

امیدواریم از مطالعه این مطلب حقوقی نهایت استفاده را کرده باشید و بتوانید مشکلات پیش آمده در خصوص پرونده‌های طلاق را در کمترین زمان ممکن حل و فصل نمایید. در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که طلاق نامه چیست؟ و نمونه‌ای را نیز برای آن ارائه کردیم تا با استفاده از آن بتوانید به جزئیات مندرج در این سند رسمی پی ببرید. از سوی دیگر تلاش کردیم تا اجزای مختلف طلاق نامه را مورد بررسی قرار دهیم تا بدانید در اون چگونه اطلاعاتی درج می‌شود. اکنون از شما درخواست می‌کنیم که اگر نظر یا تجربه‌ای درباره مطالب ذکر شده دارید آن را با سایر مخاطبان سایت از وکیل بپرس به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 20 =

دکمه بازگشت به بالا