مطالب کیفری

ضرب و شتم چیست؟ 👊 تفاوت ضرب و شتم با ضرب و جرح؟ 🕵

خشونت ممکن است جلوه های مختلفی در سطح جامعه داشته باشد که ضرب و شتم را می توان یکی از مهم ترین آن ها به شمار آورد. قانون به شما اجازه نمی دهد که به جسم، آبرو و روح دیگران آسیبی را وارد کنید. در صورت وقوع چنین جرمی، قانون شما را مستحق دریافت مجازات می داند؛ اما لازم است پیش از اظهارنظر در این باره با معنای ضرب و شتم آشنا شده و ابعاد مختلف آن را بشناسیم. هر گونه درگیری و رساندن ضرر به دیگران را نمی توان ضرب و شتم نامید. در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که ضرب و شتم چیست؟ با ما همراه باشید.

جرم ضرب و شتم چیست؟

در پاسخ به اینکه ضرب و شتم چیست؟ باید بگوییم که قانون مقدر کرده است تا افراد در صورت وارد کردن ضرر جسمی و روحی به دیگران با مجازات های سنگین و درخوری مواجه شوند. در واقع جرم ضرب و شتم زمانی رخ می دهد که شخص به جسم دیگری ضرری وارد کرده و باعث ایجاد صدمات به مجنی علیه شود. دقت داشته باشید که مجنی علیه همان شخصی است که مورد جنایت قرار گرفته است.

در نظر داشته باشید که منظور از ضرب و شتم آن دسته از صدمات جسمانی است که موجب خونریزی نشود. در واقع اگر خونریزی شکل بگیرد جرم صورت گرفته از نوع ضرب و جرح بوده است؛ اما در ضرب و شتم شاهد کبودی، شکستگی و مواردی از این جنس هستیم. هر دو مورد از مهم ترین جرایم در نظر گرفته شده در قانون مجازات اسلامی به شمار می روند.

موقعیتی را تجسم کنید که دو نفر دچار اختلافات شدیدی می شوند و به همین دلیل به یکدیگر دشنام داده و وارد درگیری فیزیکی با یکدیگر می شوند. در این شرایط یکی از آن ها باعث ایجاد صدمات جسمی به مجنی علیه مانند کبودی و شکستگی می شود. در این صورت فرد مرتکب ضرب و شتم شده و قانون به مجنی علیه حق تنظیم شکایت علیه ضارب را می دهد.

پس از این موضوع و پس از مطرح شدن دعوای کیفری در محاکم قضایی قاضی تمامی ابعاد پرونده را مورد بررسی قرار می دهد/ در صورتی که فرد محکوم شود، قاضی با در نظر گرفتن آسیب های جسمانی که وارد شده است برای محکوم، مجازات های مالی از جنس دیه تعیین می کند. در این صورت او ملزم می شود برای جبران خسارت جسمی مجنی علیه به او دیه بپردازد.

ضرب و شتم چیست؟

مجازات ضرب و شتم عمدی در قانون چیست؟

در قسمت های قبلی به این سوال پاسخ دادیم که ضرب و شتم چیست و اکنون سعی داریم مجازات ضرب و شتم عمدی بر اساس آن چیزی که در قانون ذکر شده است را مورد ارزیابی های دقیق قرار دهیم. در نظر داشته باشید که از پیش نمی توان نظری در خصوص مجازات در پرونده های ضرب و شتم داد. چرا که این مسئله به نوع جرم و پرونده های مفتوحه بستگی دارد.

در قانون مجازات اسلامی اشاره شده است که میزان مجازاتی که در دادگاه برای جرایم ضرب و جرح تعیین می شود به عوامل مختلفی بستگی دارد. لازم به ذکر است که این جرم از جمله جرایمی به شمار می رود که در قانون آن ها را قابل گذشت می نامند؛ یعنی اگر مجنی علیه شکایتی را از فرد ضارب انجام نداده باشد، فرد ضارب به هیچ عنوان تحت تعقیب قضایی قرار نخواهد گرفت.

در پزشکی قانونی به دقت میزان صدمات جسمانی مورد بررسی قرار می گیرد و گزارشی را تقدیم دادگاه خواهد نمود. قاضی پرونده با در نظر گرفتن همین گزارش است که میزان دیه را برای جبران خسارت تعیین می کند؛ یعنی هر چه میزان صدمات وارده بر مجنی علیه بیشتر باشد، قاضی نیز برای تعیین میزان دیه رقم بالاتری را مشخص می کند.

تفاوت ضرب و جرح با ضرب و شتم چیست؟

در توضیح تفاوت ضرب و جرح با ضرب و شتم باید بگوییم که ضرب و جرح و ضرب و شتم دو جرم کیفری هستند که در قانون مجازات اسلامی ایران به آن‌ها اشاره شده است. با این حال، این دو جرم تفاوت ‌های مهمی با یکدیگر دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. ضرب و جرح عبارت است از هر نوع آسیبی که به بدن دیگری وارد شود، بدون اینکه موجب نقصان یا از کار افتادگی عضوی از اعضای بدن او شود.

این آسیب می‌ تواند به صورت کبودی، خراش، زخم، شکستگی استخوان و غیره باشد؛ اما در مقابل ضرب و شتم عبارت است از هر نوع آسیبی که به بدن دیگری وارد شود، خواه موجب نقصان یا از کار افتادگی عضوی از اعضای بدن او شود خواه گردد. این آسیب می ‌تواند به صورت ضرب، جرح، یا هر نوع آسیب دیگری باشد. تفاوت‌های ضرب و جرح با ضرب و شتم را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • میزان آسیب وارد شده: ضرب و جرح به آسیب‌هایی گفته می‌ شود که موجب نقصان یا از کار افتادگی عضوی از اعضای بدن نمی‌شوند. در مقابل، ضرب و شتم به آسیب‌هایی گفته می ‌شود که ممکن است موجب نقصان یا از کار افتادگی عضوی از اعضای بدن شوند.
  • قصد مرتکب: ضرب و جرح می ‌تواند عمدی یا غیرعمدی باشد. در مقابل، ضرب و شتم همیشه عمدی است.
  • مجازات: مجازات ضرب و جرح به میزان آسیب وارد شده بستگی دارد. در مقابل، مجازات ضرب و شتم در قانون مجازات اسلامی ایران مشخص شده است.
  • مجازات ضرب و جرح به میزان آسیب وارد شده بستگی دارد. اگر ضرب و جرح موجب ایراد جراحت غیرعمدی شود، مرتکب به مجازات تعزیری درجه شش محکوم می‌ شود. این مجازات شامل حبس از نود و یک روز تا یک سال و شلاق از سه تا نود ضربه است.
  • اگر ضرب و جرح موجب ایراد جراحت عمدی شود، مرتکب به مجازات تعزیری درجه هفت محکوم می‌شود. این مجازات شامل حبس از نود و یک روز تا شش ماه و شلاق از یازده تا سی ضربه است.
  • اگر ضرب و جرح موجب نقصان یا از کار افتادگی عضوی از اعضای بدن شود، مرتکب به مجازات تعزیری درجه پنج محکوم می‌ شود. این مجازات شامل حبس از شش ماه تا دو سال و شلاق از سی و یک تا هفتاد ضربه است.
  • مجازات ضرب و شتم در قانون مجازات اسلامی ایران مشخص شده است. طبق ماده 614 این قانون، هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب دیه یا شکستگی یا از کار افتادگی عضوی از اعضای بدن شود، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می ‌شود.
  • اگر ضرب و شتم موجب نقصان یا از کار افتادگی عضوی از اعضای بدن شود، مرتکب به حبس از دو تا پنج سال محکوم می ‌شود.
  • اگر ضرب و شتم موجب قطع عضو یا ناقص شدن عضو شود، مرتکب به حبس از سه تا هفت سال محکوم می‌ شود.
  • اگر ضرب و شتم موجب قتل شود، مرتکب به مجازات قصاص یا دیه محکوم می گردد.

در نتیجه ضرب و جرح و ضرب و شتم دو جرم کیفری هستند که تفاوت ‌های مهمی با یکدیگر دارند. ضرب و جرح به آسیب ‌هایی گفته می‌ شود که موجب نقصان یا از کار افتادگی عضوی از اعضای بدن نمی ‌شوند. در مقابل، ضرب و شتم به آسیب ‌هایی گفته می ‌شود که ممکن است موجب نقصان یا از کار افتادگی عضوی از اعضای بدن شوند.

ضرب و شتم چیست؟

ماده قانونی ضرب و شتم

حال که در خصوص مجازات های مربوط به جرم ضرب و شتم توضیحاتی را ارائه دادیم، جا دارد تا ماده قانونی ضرب و شتم را نیز مورد ارزیابی قرار دهیم. می دانیم که در قانون مجازات اسلامی وقوع چنین رفتارهایی مساوی با وقوع جرم تلقی شده است. از سوی دیگر در قانون مجازات هایی نیز برای وارد آوردن کبودی، تورم و شکستگی در اثر ضرب و شتم تعیین گردیده است.

ماده 714 قانون مجازات اسلامی مقدر می دارد که اگر فردی به دیگری ضربه ای وارد کرده و رنگ پوست او را تغییر دهد، ملزم می شود تا به او دیه پرداخت کند. ممکن است عمل ضرب و شتم باعث سرخی، سیاهی و یا کبودی پوست شود که در تمامی این حالات قاضی پرونده با در نظر گرفتن مقدار خسارت وارد شده برای مجنی علیه دیه تعیین می کند.

در ماده 715 از قانون مجازات اسلامی نیز اشاره شده است که اگر فردی با ضرب و شتم باعث تورم یکی از اعضای مجنی علیه شود، لازم است در ازای آن برای جبران خسارت های وارد شده ارش پرداخت کند. در پاسخ به اینکه ضرب و شتم چیست و اینکه قانون برای آن چه مجازاتی را تعیین کرده است باید بگوییم که اگر تورم همراه تغییر رنگ باشد، فرد ملزم به پرداخت دیه و ارش است.

دیه مقداری مشخص از مال است که برای جبران خسارت های بدنی تعیین می گردد؛ اما منظور از ارش همان مالی است که برای جبران خسارت جسمی تعیین می گردد در صورتی که در فقه و قانون صحبتی در خصوص مقدار آن نشده باشد. از سوی دیگر باید اشاره کنیم که در قانون مجازات اسلامی در خصوص وارد آوردن شکستگی به اعضای بدن و از کار افتادگی آن ها صحبت شده است.

مصادیق تحقق ضرب و شتم در سطح جامعه

متاسفانه باید بگوییم که ضرب و شتم در سطح جامعه بارها و بارها اتفاق افتاده و همه روزه شاهد آن در سطح جامعه هستیم. این جرم ممکن است در بین تمامی اعضای جامعه رخ دهد. برای مثال ممکن است بین دو برادر، دو همسایه و یا حتی دو غریبه شاهد وقوع چنین جرمی باشیم. در واقع تعداد قابل توجهی از پرونده های مفتوحه در قوه قضائیه به این موضوع اختصاص پیدا کرده است.

تصور کنید دو نفر در کنار یکدیگر مغازه دارند و بر سر موضوعی کوچک یا بزرگ دچار اختلافات جدی می شوند. حال این دو فرد پس از دشنام دادن به یکدیگر وارد کتک کاری و ضرب و شتم می شوند. مرجع صالح برای رسیدگی به جرم ضرب و شتم دادگاه کیفری 2 است. در ابتدا لازم است هر یک از افراد با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه، شکایت تنظیم نمایند.

بنابراین در بررسی اینکه ضرب و شتم چیست باید بگوییم که قاضی در ابتدا پرونده را از جنبه های مختلف آن مورد بررسی قرار می دهد تا برایش تمامی ادعاهای صورت گرفته عیان شده و بتواند عادلانه تصمیم گیری کند. تمامی ما حداقل یکبار در عمر خود شاهد وقوع جرم ضرب و شتم بوده ایم. گاهی ضرب و شتم دلیلی بزرگ دارد و گاهی دیگر به دلایل بی اهمیت رخ می دهد.

قاضی در ابتدا مندرجات پرونده را به دقت مورد بررسی قرار می دهد و ادله و مستندات طرفین را نیز ارزیابی می کند. از سوی دیگر قاضی از طرفین دعوای ضرب و شتم می خواهد تا دفاعیات خود را ارائه دهند. در این صورت است که قاضی برای بررسی خسارت های جسمی مجنی علیه را به پزشکی قانونی ارجاع می دهد تا در آنجا تمامی جزئیات صدمات وارد شده عیان گردد.

ضرب و شتم چیست؟

حکم ضرب و شتم در منزل چیست؟

در صورتی که فرد با جرم ضرب و شتم رو به رو شده باشد سعی دارد با مراجعه به مراجع قانونی طرح شکایت کرده و حقوق از دست رفته خود را احقاق نماید. در واقع افراد سعی دارند با طرح شکایت علیه متهم و پیگیری پرونده در دادگاه و دادسرا منافع از دست رفته خود را مجددا به دست اورده و فرد را به دلیل جرمی که انجام داده است مجازات نمایند.

هر یک از افراد که ادعایی در خصوص ضرب و شتم و ورود خسارت های جسمی دارد می تواند به دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه مراجعه کرده و در آنجا طرح شکایت نماید. به طور معمول در دعاوی ضرب و شتم پلیس وارد عمل شده و گزارشی تهیه می کند. این گزارش برای بررسی های بیشتر از سوی پلیس مربوطه در اختیار دادسرا قرار می گیرد.

در خصوص حکم ضرب و شتم در منزل باید بگوییم که در این صورت پلیس در جریان کار قرار نمی گیرد. در این صورت فرد مجنی علیه می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه، شکایتی را مبنی بر ضرب و شتم تنظیم نموده و در اختیار مقامات قضایی قرار می دهد. در این صورت است که دادسرا مشغول به کار شده و پرونده را بررسی می کند.

در نظر داشته باشید که اگر برای دادسرا محرز شود که جرم ضرب و شتم رخ داده است، پرونده را برای تکمیل دادرسی در اختیار سایر محاکم قضایی قرار می دهد؛ یعنی اصلی ترین وظیفه دادسرا این است که تشخیص بدهد که آیا جرمی رخ داده است یا خیر. در صورتی که چرمی رخ داده باشد این قاضی پرونده است که باید مجازات های مربوطه را تعیین نماید.

پس از اینکه پرونده در دادسرا به دقت مورد بررسی قرار گرفت، دادستان کیفرخواست را به مقصد دادگاه کیفری ارسال خواهد کرد. در این صورت است که زمان و مکان دادرسی از طریق سامانه ای موسوم به سامانه ثنا به طرفین دعوی اطلاع داده می شود. در این زمان دو طرف ملزم به حضور در دادگاه بوده و باید هر گونه دفاعی که دارند را ارائه دهند.

آیا ضرب و شتم زندان دارد؟

پاسخ به این سوال که آیا ضرب و شتم زندان دارد؟ به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه ضرب و شتم عمدی بوده یا غیرعمدی، به چه میزان آسیب به قربانی وارد شده است و آیا شاکی رضایت داده است یا خیر. در صورتی که ضرب و شتم به صورت عمدی انجام شده باشد، مرتکب به مجازات تعزیری درجه ۷ محکوم می شود.

این مجازات شامل حبس از نود و یک روز تا شش ماه و شلاق از یازده تا سی ضربه است؛ بنابراین، در صورتی که ضرب و شتم عمدی موجب آسیب جسمی به قربانی شود، مرتکب می تواند به زندان محکوم شود. میزان حبس به شدت آسیب وارد شده بستگی دارد. برای مثال، در صورتی که ضرب و شتم موجب شکستگی استخوان شود، مرتکب می تواند به حداکثر مجازات یعنی شش ماه حبس محکوم شود.

در صورتی که ضرب و شتم به صورت غیرعمدی انجام شده باشد، مرتکب به مجازات تعزیری درجه ۶ محکوم می شود. این مجازات شامل حبس از نود و یک روز تا یک سال و شلاق از سه تا نود ضربه است. از این رو، در صورتی که ضرب و شتم غیرعمدی موجب آسیب جسمی به قربانی شود، مرتکب می تواند به زندان محکوم شود.

میزان حبس به شدت آسیب وارد شده بستگی دارد. برای مثال، در صورتی که ضرب و شتم موجب کبودی شدید شود، مرتکب می تواند به حداکثر مجازات یعنی یک سال حبس محکوم شود. در شرایطی که شاکی رضایت دهد، مرتکب از مجازات کیفری معاف می شود. با این حال، شاکی می تواند تقاضای ضرر و زیان مالی کند. در نتیجه، ضرب و شتم عمدی می تواند منجر به زندان شود.

ضرب و شتم چیست؟

چرا باید برای پیگیری پرونده های ضرب و شتم از وکیل کمک گرفت؟

در نظر داشته باشید که میزان پیچیدگی تمامی پرونده های کیفری بالا است و اگر از قوانین و مقررات آشنایی کامل نداشته باشیم، پیچیدگی های موجود در مسیر دادرسی افزایش پیدا می کند. از این رو، در صورت مواجهه با پرونده های کیفری از جنس ضرب و شتم بهتر است پیش از هر گونه اقدام شتاب زده و از روی ناآگاهی، حتما از یک وکیل مجرب و خبره کمک گرفته و نیازهای حقوقی خود را با تکیه بر دانش حقوقی و تجربیات او حل و فصل نمایید.

لازم به ذکر است که وکیل سابقه بالایی در رسیدگی به پرونده های ضرب و شتم دارد و می تواند با ارائه ادله و مستندات کافی، شما را به خواسته های حقوقی تان برساند. از سوی دیگر اگر مورد اتهام در خصوص این دعاوی قرار گرفته اید، وکیل می تواند با ارائه دفاعیات لازم شما را به اهداف تعیین شده برساند. در نظر داشته باشید که لازم است از میان گزینه های متعددی که در زمینه وکالت مشغول به ارائه خدمات حقوقی هستند، شاخص ترین آن ها را استخدام نمایید.

کلام آخر

از همراهی شما مخاطبان گرامی با سایت از وکیل بپرس تشکر و قدردانی می کنیم. در این مقاله تلاش کردیم تا به این سوال پاسخ دهیم که ضرب و شتم چیست؟ برای پاسخگویی به این سوال در ابتدا ابعاد مختلف این جرم را مورد بررسی قرار داده و مواد قانونی که به این مسئله اشاره دارد را ارزیابی نمودیم. پس از آن به سراغ مجازات هایی رفتیم که قانون برای ضرب و شتم در نظر گرفته است. سپس به سراغ مصادیق جرم ضرب و شتم در سطح جامعه رفته و در پایان نیز تفاوت ضرب و جرح با این جرم را مورد بررسی قرار دادیم اکنون زمان شماست که نظرات خود را با سایر مخاطبان این سایت در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا