مطالب طلاق

طلاق توافقی چیست؟⚠️راهکاری ساده برای زن و مرد✔️

طلاق در واقع یک روند قانونی و شرعی برای پایان دادن به زندگی مشترک است. زن و مرد با نکاح در کنار یکدیگر قرار گرفته و زندگی مشترک را شروع می کنند؛ اما با طلاق این پیوند از میان برداشته شده و هر یک از آن ها زندگی مشترک و تعهداتی که در این میان وجود دارد را پشت سر می گذارد. در طلاق توافقی دو طرف به توافقات کامل از یکدیگر برای جدایی می رسند. علاوه بر رضایت طرفین به طلاق، در این نوع از جدایی لازم است مرد و زن در خصوص کلیه حقوق و تعهدات خود به توافقات کامل دست پیدا کنند. در این مقاله سعی داریم به طور کامل در خصوص طلاق توافقی و شرایط آن توضیحاتی را ارائه دهیم. ما را همراهی کنید.

برای ادراک بهتر موضوع طلاق کلیک کنید!

طلاق توافقی چیست؟

طلاق را می توان از نظر اینکه کدام یک از زوجین برای آن تمایل دارند را به سه دسته طلاق توافقی، طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن تقسیم کرد. در طلاق توافقی شاهد این هستیم که مرد و زن به صورت مشترک برای جدایی از یکدیگر تمایل دارند. در این نوع از طلاق هر توافقی که بین زن و مرد صورت بگیرد، برای دادگاه نیز مورد قبول خواهد بود.

این توافقات می تواند بر روی مهریه، حضانت فرزندان، نفقه و… صورت بگیرد. در زمان نکاح، قانون حقوق و تعهداتی را برای زوجین در نظر می گیرد که در زمان اقدام برای طلاق لازم است هر یک از زوجین از حقوق خود بهره مند شوند. در طلاق توافقی به طور معمول زوجین در خصوص این مسائل با یکدیگر به توافق رسیده و آن را به دادگاه اعلام می دارند.

دقت داشته باشید که قانون مرد را دارای حق طلاق می داند و در عوض زن می تواند حق برخورداری از مهریه، نفقه، اجرت المثل، نحله، جهیزیه و… را داشته باشد. به طور معمول و بر اساس آن چیزی که از دادگاه ها به دست می آید، معمولا در این نوع از طلاق، زن برای اینکه بتواند مرد را به گرفتن طلاق راضی کند، مقداری از مهریه یا تمام آن را می بخشد.

تمامی توافقاتی که بین زن و مرد صورت بگیرد از سوی دادگاه محترم شناخته می شود و در رای دادگاه نیز انعکاس پیدا خواهد کرد. در این صورت است که مرد و زن ملزم به اجرای توافقات صورت گرفته می شوند. این توافقات می تواند آینده فرزندان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال لازم است در خصوص حضانت فرزندان و نفقه آن ها نیز توافقات صورت بگیرد.

طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی به چه شکل است؟

اکنون که با تعریف طلاق توافقی آشنا شدیم لازم است مختصری نیز در خصوص شرایط آن بدانیم. در بسیاری از سایت های حقوقی به اشتباه گفته شده است که قانون طلاق توافقی نداریم و در قانون به این موضوع اشاره نشده است. این در حالی است که در قانون حمایت از خانواده و آیین نامه اجرایی آن به صراحت در خصوص این نوع از طلاق توضیحاتی ارائه شده است.

در ابتدا لازم است زن و مرد بر سر تمامی حقوق و تعهداتی که دارند به توافقات کامل دست پیدا کنند. برای این کار لازم است به طور قطع از یک وکیل متخصص و آشنا به مسائل حقوقی کمک بگیرید و کار را با استفاده از دانش حقوقی و تجربیات او جلو ببرید. در این صورت است که توافقات صورت گرفته صورت جلسه شده و به امضای طرفین نیز می رسد.

در این صورت است که زوجین و یا وکیل استخدامی آن ها لازم است در دفتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه حاضر شده و دادخواست طلاق توافقی را تنظیم نماید. با این عمل است که رسما رسیدگی به پرونده های طلاق از نوع توافقی آن مورد بررسی قرار گرفته و پس از اینکه قاضی از تمامی جوانب امر اطلاع حاضل کرد، رای نهایی را صادر می کند.

در خصوص استخدام وکیل نکته ای که باید ذکر کنیم این است که امروزه حتی می توان به صورت الکترونیکی نیز به وکیل وکالت داد و دیگر نیازی به حضور فیزیکی در دفتر وکیل و یا موسسه حقوقی نیست؛ اما برای اینکه بتوانید از خلقیات و رفتار وکیل مورد نظرتان اطلاعات جامعی را به دست آورید بهتر این می باشد که در دفتر او حاضر شده و با او تبادل نظر کنید.

دقت داشته باشید که لازم است زن و مرد تنها بر روی حقوق قانونی شان در دعاوی طلاق به توافقات کامل برسند. برای مثال اگر آپارتمانی بین دو طرف مشترک باشد، ممکن است زن و مرد به فروش آن یا تقسیم ملک توافق کنند. این توافق به هیچ عنوان در رای صادر شده از دادگاه قید نمی گردد و زوجین می توانند آن را در دادگاه دیگری مطرح و تعیین و تکلیف نمایند.

طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

در این خصوص که طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟ باید توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. در صورتی که زوجین برای طلاق توافقی رضایت کامل داشته باشند. در ابتدا لازم است این زوجین در سایت نوبت دهی طلاق نام نویسی کرده و کلیه مشخصات شناسنامه ای خود را نیز در آن وارد نمایند. پس از آن نیز باید یکی از مراکز غربالگری و مشاوره را انتخاب کنند.

در مراکز غربالگری از مشخصات زوجین و دلیل طلاق آن ها پرس و جو می شود. پس از این است که مقامات غربالگری زوجین را برای انجام مشاوره به یکی از مراکز بهزیستی ارجاع می دهند. در این جلسات به دقت دلایل طلاق از سوی زوجین مورد بررسی قرار می گیرد تا اگر ممکن است میان زن و مرد نوعی سازش ایجاد شده و آن ها را ترغیب به زندگی مشترک کنند.

در نظر داشته باشید که در طلاق توافقی حداقل زمانی که باید برای مشاوره در نظر بگیرید، 45 روز است که در این بین ممکن است این جلسات بین 1 تا 5 جلسه باشد. تعداد جلساتی که باید زوجین در مراکز مشاوره حاضر شوند به صلاحدید مقامات مسئول و شرایط زوجین بستگی خواهد داشت. در صورتی که زوجین اصرار به طلاق داشته باشند مراحل دنبال می شود.

در شرایطی که بین زوجین سازش ایجاد نشود، لازم است مرد و زن در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه حاضر شده و دادخواست مربوط به طلاق توافقی را نیز تنظیم نموده و در اختیار مقامات مسئول قرار دهند. در این صورت است که پرونده برای رسیدگی های کامل به دادگاه ارجاع داده می شود و در آنجا در نهایت قاضی ممکن است رای عدم امکان سازش را صادر نماید.

در نظر داشته باشید که پس از صادر شدن حکم عدم امکان سازش، مرد و زن به عنوان طرفین دعوی می توانند در مدت 90 روز به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کرده و نسبت به جدایی از یکدیگر، اقدامات لازم را نیز به انجام برسانند. البته در بسیاری از موارد زوجین سعی می کنند که با ترفندهایی مشخص بر این زمان نیز بیفزایند.

طی نمودن هر یک از مراحل بالا در هر یک از شهرهای کشور در زمانی متفاوت صورت می گیرد و هرگز نمی توان مدت زمان مشخصی را برای طلاق توافقی در نظر گرفت. باید اشاره داشته باشیم که استخدام وکیل می تواند از این مدت زمان بکاهد. از سوی دیگر می توان گفت که معمولا طلاق توافقی در مقایسه با سایر انواع طلاق در مدت زمان کمتری صورت می گیرد و در کمتر از یک سال به نتیجه خواهد رسید.

طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی چگونه است؟

در قسمت قبل اشاره داشته که طلاق توافقی یکی از سریع ترین روش ها برای جدایی زوجین از یکدیگر است. اشاره داشتیم که در این نوع از طلاق مرد و زن هر دو برای جدایی و پایان زندگی مشترک تمایل دارند. با این حال روند و مراحل قانونی برای طلاق توافقی در نظر گرفته شده است که زوجین لازم است به طور کامل این روند را پشت سر بگذارند.

در صورت طی نمودن این مراحل است که دو طرف در طلاق توافقی می توانند در نهایت رای طلاق یا گواهی عدم امکان سازش را دریافت کرده و به اهداف خود در این خصوص طی نمایند؛ اما زوجین در صورتی می توانند در این مسیر به درستی حرکت کنند که این روال قانونی را شناخته و در خصوص آن اطلاعات داشته باشند.

مراحل طلاق توافقی عبارت اند از:

 • در گام نخست لازم است زوجین اعم از مرد و زن در خصوص تمامی تعهدات و حقوق مالی و غیر مالی خود به توافقات کامل دست پیدا کنند. این توافقات در توافق نامه ای قید می گردد و لازم است طرفین آن را امضا کنند.
 • در گام بعدی دو طرف باید در سامانه تصمیم برای طلاق ثبت نام کرده و تمامی مشخصات خود را نیز در آن درج نمایند. در این صورت است که مرد و زن برای مشاوره به مراکز مرتبط با بهزیستی معرفی می شوند. در واقع پیش از اقدام برای درخواست طلاق، زوجین حتما باید مشاوره دریافت کنند تا به سازش ترغیب شوند.
 • در صورتی که زن و مرد مصر به جدایی از یکدیگر باشند، مراکز مشاوره به آن ها گواهی عدم انصراف از طلاق خواهند داد.
 • در این مرحله لازم است زوجین در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه درخواست طلاق توافقی بدهند. از آن جایی که تنظیم دادخواست یک کار حرفه ای و تخصصی است بهتر این می باشد که زوجین از یک وکیل مجرب کمک بگیرند.
 • در این مرحله، دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضائیه درخواست زوجین برای طلاق را به دادگاه برای رسیدگی ارسال می کند. زمان رسیدگی به پرونده در دادگاه از طریق پیامک مشخص خواهد شد.
 • در این مرحله اگر دادگاه رای نهایی را مبنی بر ارائه گواهی عدم امکان سازش صادر کند، زوجین سه ماه فرصت دارند تا با این گواهی و نیز گواهی عدم بارداری زوجه در دفاتر ثبت طلاق حاضر شده و صیغه طلاق جاری شود.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی چیست؟

در قسمت های قبل در خصوص مراحل طلاق توافقی توضیحاتی را ارائه دادیم و اکنون زمان آن است تا مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی را نیز بررسی و مورد اشاره قرار دهیم. در نظر داشته باشید که در زمان اقدام برای این نوع از طلاق لازم است مدارک و مستنداتی را با خود به همراه داشته و برای جمع آوری آن ها اقدام کنید که در اختیار نداشتن آن ها می تواند روند درخواست طلاق را مختل کند.

در ادامه سعی داریم برخی از مهم ترین این مدارک را مورد بررسی قرار دهیم:

 • شناسنامه مرد و زن (در واقع شناسنامه جزو مهم ترین مدارک هویتی زوجین است که ازدواج و طلاق آن ها در آن ذکر می گردد و به همراه داشتن آن در تمامی مراحل الزامی است)
 • کارت ملی زوجین (بدون در اختیار داشتن کارت ملی هیچ خدمات حقوقی و قضایی در اختیار مرد و زن قرار نخواهد گرفت.)
 • سند ازدواج (سند ازدواج در واقع همان عقدنامه است که اطلاعات دقیقی از ازدواج و نوع عقد در آن ذکر شده است. باید در زمان اقدام برای طلاق این سند و مدرک نیز در اختیار زوجین باشد)
 • برگه عدم انصراف از طلاق (پس از اینکه زوجین در جلسات مشاوره حضور پیدا کردند و تصمیم آن ها برای طلاق به قوت خود ادامه داشته باشد، عدم انصراف از طلاق برای آن ها صادر خواهد شد.)
 • متن توافق نامه (در واقع توافق نامه زوجین در طلاق توافقی باید در دفاتر ثبت اسناد ثبت گردد. در این سند تمامی توافقات زوجین به طور کامل ذکر گردیده است)
طلاق توافقی

هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

اکنون لازم است تا در خصوص هزینه طلاق توافقی توضیحاتی را ارائه دهیم. در این خصوص باید این موضوع را ذکر کنیم که در طلاق توافقی هر دو نفر از مرد و زن دادخواستی را برای طلاق در اختیار محاکم قضایی قرار می دهند. در واقع هزینه های جاری در این نوع از طلاق نیز باید توسط مرد و زن به صورت مشترک تامین شود و بر عهده هر دوی آن ها است.

هزینه های لازم برای طلاق توافقی با هزینه ای که در طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن از زوجین دریافت خواهد شد، متفاوت می باشد. در طلاق های یک طرفه اگر طلاق از سوی مرد باشد، هزینه های طلاق از مرد دریافت خواهد شد. این در حالی است که اگر زن برای جدایی پیش قدم شده باشد، این هزینه ها از زن درخواست خواهد شد.

در طلاق توافقی اگر تنها یکی از زوجین برای طلاق دادخواست داده باشد، هزینه های جاری در این دعاوی از فرد درخواست دهنده دریافت می شود. در واقع لازم است فرد هزینه ای را برای تنظیم دادخواست پرداخت نماید. از سوی دیگر ثبت این دادخواست نیز با هزینه هایی همراه است. از سوی دیگر برای مشاوره و حضور در دفاتر ثبت طلاق نیز هزینه هایی دریافت خواهد شد.

آیا در طلاق توافقی به زن مهریه تعلق می گیرد؟

قسمت های قبل در خصوص انواع طلاق اشاره داشتیم که علاوه بر طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن، شیوه دیگری از طلاق نیز وجود دارد که با عنوان توافقی شناخته می شود. در طلاق توافقی لازم است مرد و زن در تمامی حقوق و تعهداتی که در اختیار دارند به توافقات کامل دست پیدا کرده و سپس برای طلاق اقدامات لازم را به انجام برسانند.

مهریه یکی از مهم ترین حقوق مالی زن در انواع طلاق به شمار می آید که در نوع طلاق توافقی لازم است زوجین در خصوص آن نیز به توافقات کامل دست پیدا کنند. از آن جایی که حق طلاق در قانون با مرد است و زن نیز حق برخورداری از مهریه را دارد، معمولا این طور است که زن برای جدایی از همسر و جلب رضایت او به طلاق، قسمتی یا تمام مهریه را به او می بخشد.

از سوی دیگر ممکن است زن در ازای دریافت رضایت مرد به طلاق، مهریه را نبخشد و مال دیگری را در اختیار او قرار دهد. سبب مهریه نکاح است. معنای این جمله این است که زن پس از نکاح در هر زمانی که تمایل داشت می تواند مهریه خود را درخواست نماید. البته در شرایطی ممکن است زن در طلاق توافقی آن را به مرد ببخشد که در اکثر موارد امکان درخواست آن دیگر وجود نخواهد داشت.

نکته دیگری که لازم است در خصوص مهریه در طلاق توافقی به آن اشاره داشته باشیم این است که زن در طلاق توافقی نیز می تواند مهریه خود را تمام و کمال از مرد درخواست کند؛ اما مرد نیز می تواند راضی به طلاق نشود. از این رو، لازم است دو طرف در خصوص مهریه نیز به مانند سایر حقوق به توافق برسند. البته اگر رابطه جنسی بین مرد و زن صورت نگرفته باشد، نصف مهریه به زن تعلق می گیرد.

مهریه در طلاق توافقی دوران عقد چقدر است؟

طلاق توافقی ممکن است در زمان عقد یا پس از آن صورت بگیرد. مهریه زن در این دو برهه زمانی دارای تفاوت های اساسی با یکدیگر است. زن زمانی می تواند مهریه خود را تمام و کمال از مرد درخواست کند که رابطه زناشویی بین آن ها صورت گرفته باشد؛ بنابراین اگر رابطه زناشویی بین مرد و زن صورت گرفته باشد، در زمان عقد یا پس از آن ملزم به پرداخت مهریه به صورت کامل است.

در صورتی که زوجین در زمان اقدام برای طلاق توافقی، رابطه جنسی نداشته باشند و در اصطلاح زن باکره باشد، نیمی از مهریه در اختیار زن قرار می گیرد. البته منظور حقوقی است که زن از مهریه دارد. وگرنه خوب می دانیم که در طلاق توافقی لازم است در خصوص تمامی حقوق مالی و غیر مالی توافقات کامل صورت بگیرد و حتی ممکن است زن از تمام آن چشم پوشی کند.

این قاعده در خصوص طلاق توافقی حکم فرما است و در سایر روش های طلاق نمی توان به آن اتکا کرد. برای مثال در طلاق از طرف مرد، از این جهت که زن راضی به طلاق نیست، سعی می کند تمام حقوق مالی خود در خصوص مهریه را از زوج درخواست نماید. در این شرایط است که مرد نیز ملزم به پرداخت می شود. این مورد یکی از مهم ترین معایب طلاق از طرف مرد است.

در نظر داشته باشید که قوانین مدنی کشور در بسیاری از موارد از شرع مقدس اسلام استخراج شده است. حقوق طلاق از جمله مهم ترین زیر شاخه های قوانین مدنی است و بر اساس آن زن در زمان نکاح دارای حقوق مالی و غیر مالی می شود که مرد ملزم است آن ها را در اختیار زن قرار دهد و در انجام وظایفی که بر عهده دارد نیز کوتاهی نکند.

در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد؟

یکی از مهم ترین حقوقی که در طلاق توافقی به زن تعلق می گیرد، مهریه است که در قسمت های قبلی به تشریح آن پرداخته و نکات مهمی را در خصوص آن بیان نمودیم. حقوق دیگری که می توان به آن اشاره داشت، نفقه می باشد. نفقه به معنای تامین هزینه های اولیه زندگی زن است که تامین آن ها را قانون به تبعیت از شرع، بر عهده مرد قرار داده است.

از سوی دیگر می دانیم که مادر تا هفت سالگی فرزند اعم از پسر یا دختر، حق حضانت او را در اختیار دارد. اجرت المثل، نحله، جهیزیه و… سایر حقوق زن را به خود اختصاص می دهند؛ اما نکته ای که لازم است در این خصوص به آن اشاره داشته باشیم این است که در طلاق توافقی لازم است در خصوص تمامی این حقوق زن و مرد به توافقات کامل دست پیدا کنند.

برای مثال می توان گفت که زن حق برخورداری از نفقه را در اختیار دارد. البته شرط تعلق نفقه به زن، تمکین او از شوهر است؛ اما ملاک برای دادگاه توافق نامه ای است که زوجین با تبادل نظر با یکدیگر در نهایت به آن دست پیدا کرده اند. ممکن است در برخی از موارد زن در توافق نامه انجام شده، موافقت کرده باشد که تمامی مهریه خود در طلاق توافقی را به مرد ببخشد.

کلام غایی

از شما مخاطبان عزیز و گرامی بابت اینکه تا پایان مقاله در کنار ما بودید و ما را همراهی کردید تشکر می کنیم. در این مقاله تلاش کردیم تا در ابتدا تعریف دقیقی از طلاق توافقی ارائه داده و سپس شرایط انجام آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه مراحل طلاق را مورد بررسی قرار دادیم و در پایان نیز به سراغ مهریه به عنوان حقوق مالی زن در این نوع از طلاق رفتیم. اکنون از شما می خواهیم که تجربیات شخصی خودتان از این نوع طلاق را با مخاطبان سایت از وکیل بپرس به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا