مطالب کیفری

مجازات خیانت در امانت ⚖️ مراحل و مدارک جهت شکایت ✅

کلمه خیانت، از واژهٔ عربی “خَیْانَة” به معنای نقض قرارداد یا امانت گرفته شده است. این کلمه به معنای فراموشی یا ترک چیزی است. مجازات خیانت در امانت به معنای نقض اعتماد و دوری از وفاداری به امانت دیگران است، که معمولاً در مواردی که یک شخص یا سازمان به شخص دیگری یا به جامعه که مسئولیتی بپذیرد، رخ می‌دهد. این ممکن است در حوزه‌های مختلف مانند مالی، اطلاعاتی یا مسائل دیگر باشد. با ما همراه باشید تا با انواع جرم های خیانت در امانت و مجازات مربوط به آن آگاه شوید.

خیانت در امانت چیست؟

به زبان ساده تر کوتاهی کردن در نگهداری هر چیز ارزشمندی که نزد فرد به امانت گذاشته شده است و یا استفاده از آن بدون اجازه به صاحب مال و همچنین از بین بردن در آن دخیل باشد خیانت در امانت محسوب می‌شود. یکی از مسائلی که در اسلام به آن سفارش شده و مورد توجه قانون گذار است امانت داری می باشد. و این موضوع به اندازه‌ای با اهمیت می‌باشد که پیامبر می‌فرماید، کسی که در دنیا به امانت خیانت کند و آن را به صاحبش برنگرداند و اگر مرگش فرا رسد، بر خلاف آیین من مرده است.

چنانچه این جرم توسط شخص حقیقی انجام شده باشد و جرم فرد اثبات شود، آن فرد مجازات می‌شود، اما اگر توسط شخص حقوقی این جرم انجام گیرد، بعد از اثبات، مجازات شخص حقوقی مربوط به مسئول و یا مدیر موسسه می باشد. طبق قانون جدید تغییراتی در مجازات خیانت در امانت و میزان حکم آن ایجاد شده است.

مجازات خیانت در امانت ممکن است به شکل‌ها و مراتب مختلفی در قوانین و حقوق مختلف تعیین شود. در بسیاری از جوامع، این مسئله تحت عنوان جرم کیفری مطرح می‌شود و ممکن است با مجازات‌هایی از جمله حبس یا جریمه همراه باشد. هر کشوری ممکن است قوانین خاص خود را داشته باشد، بنابراین توضیحات دقیق در مورد مجازات خیانت در امانت نیازمند بررسی قوانین مربوطه در هر کشور است. در ایران مجازات خیانت در امانت در زمره جرایم قابل گذشت بر اساس قانون کاهش مجازات حبس تعزیری قرار گرفته و حداکثر مجازاتی که برای آن در نظر گرفته شده، شش ماه تا سه سال می‌باشد، مجازات خیانت در امانت قابل تقلیل به سه ماه تا یک و نیم سال نیز می‌باشد.

باید مدارک سپردن اموال توسط شاکی در جرم خیانت در امانت به اثبات برسد و تصاحب طلب مورد بررسی قرار گیرد و چنانچه از روی قصد و با سوی نیت فردی اقدام به تصاحب و یا استعمال نموده است، فرد شاکی باید ثابت کند که آن فرد مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.

Punishment for betrayal of trust

انواع حالت‌های جرم خیانت در امانت

شکایت خیانت در امانت نیاز به زمان دارد و برای شکایت این جرم اول باید شکواییه‌ای تنظیم شود و به دفاتر خدمات قضایی ارائه شود سپس شکوایه به شکل الکترونیکی تنظیم شده به دادسرای محل وقوع جرم ارسال می‌شود، دفاتر خدمات قضایی شکواییه ها را ارسال می‌کنند و به یکی از شعب مقام‌ قضایی ارجاع می‌شود. جرم خیانت در امانت دارای حالت‌های مختلفی می‌باشد که بعضی از آنها عبارتند از:

 • استفاده از نام، مهر و امضای جعلی

استفاده از نام و امضای دیگران در خیانت معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فردی قصد دارد به نحوی تقلب کند یا تعهداتی را نقض کند. این موارد ممکن است در قراردادهای تجاری یا مالی، افراد تلاش کنند با استفاده از امضا یا نام دیگران، شرایطی را به نفع خود تغییر دهند و یا در مواردی ممکن است افراد از نام و امضای دیگران برای ایجاد اسناد حقوقی جعلی استفاده کنند و خیانت در مواردی همچون دسترسی به حساب‌های بانکی یا امور مالی شخصی نیز باشد. که این اقدامات غیرقانونی و ناپسند استفاده از هویت دیگران را در معاملات و امور مختلف را بیان می‌کند.

 •  خیانت توسط کارمندان در اموال و اسناد دولتی

چنانچه به صورت غیر مجاز، اموال، اسناد و اوراق بهادار، وجوه نقدی، سهام متعلق به موسسات و سازمان‌ها توسط افراد شاغل در دستگاه های دولتی مورد استفاده قرار گیرد، ارتکاب جرم محسوب شده و مجازاتی برای آن تعیین می‌شود، در واقع مجازات خیانت در امانت آن پرداخت اجرت المثل و محکومیت به شلاق تا ۷۴ ضربه می‌باشد، علاوه بر این چنانچه منفعتی طی ارتکاب جرم کسب شده باشد، جزای نقدی نیز باید پرداخت شود.

 • خیانت در امانت در قانون تجارت

اگر به شخصی سند تجاری امانت داده شود، اما به این اسناد توسط فرد امانت‌دار خیانت شود، خیانت در امانت محسوب می‌شود. یکی از شرایطی که برای مدیران در قانون تجارت در نظر گرفته می‌شود، این است که چنانچه آن مدیر مرتکب خیانت در امانت شود، نمی‌تواند به عنوان مدیر شرکت، در دوره محرومیت انتخاب شود، شرط مدیریت امین شرکت و امانت‌دار بودن است.

 • خیانت در امانت توسط متصدیان ثبت اسناد و املاک

خیانت در امانت توسط متصدیان ثبت اسناد و املاک، به عنوان یک موضوع حساس و جدی در حوزه قانون می‌تواند مورد پیگیری قضایی قرار گیرد. این افراد به دلیل نقش وظیفه‌ای که در حفظ و مدیریت اسناد دارند، ممکن است در صورتی که خیانت در امانت انجام دهند، با تبعات حقوقی روبرو شوند. تبعات حقوقی و جزایی بر اساس قوانین مربوط به هر کشور ممکن است متغیر باشد. این افراد معمولاً موظف به حفظ محرمانگی، امانتداری و اجتناب از هرگونه سوءاستفاده از اطلاعات هستند. شایان ذکر است در صورتی که فرد شاکی در  پرونده ای، از متصدیان ثبت اسناد و املاک رضایت دهد جنبه عمومی شکایت نیز باید رعایت شود که مانند سایر احکام مربوط به جرایم عمومی  در دادگاه کیفری رسیدگی خواهد شد.

انواع ارکان خیانت در امانت

از نظر قانون هر عملی باید دارای نقض قوانین اصلی باشد تا جرم شناخته شود، چنانچه فرد امانت‌دار برای خود مال امانتی را استفاده کند، جرم به حساب می‌ آید، تصاحب مال امانت، تصاحب محسوب شده و چنانچه به هر طریقی مال امانی از بین ببرد، اتلاف آن مال را انجام داده و مخفی کردن مال امانی و یا اینکه عدم دسترسی مالک به آن، مفقود کردن آن نامیده می‌شود.

سه رکن اصلی هر عمل رکن مادی، رکن معنوی و رکن قانونی می‌باشد، چنانچه در اعمال خیانت در امانت اموال و یا اطلاعاتی تصاحب، اتلاف، استعمال یا مفقود شود و ضرری به مالک وارد شود جرم به حساب امده و ارکان خیانت در امانت به شکل‌ها و موارد مختلفی قابل تشخیص هستند.

برخی از انواع ارکان خیانت در امانت عبارتند از:

 • نقض اعتماد مالی: تصرف یا سواستفاده از مال یا دارایی‌های به امانت گرفته.
 • فاش کردن اطلاعات محرمانه: افشای اطلاعات یا رازهایی که به امانت گرفته شده‌اند.
 • تضعیف یا تخریب اموال: عمدتاً به طریق خرابکاری یا آسیب‌زدن به مال یا دارایی‌های به امانت گرفته شده.
 • تخطی از مسئولیت: عدم انجام وظایف یا مسئولیت‌های مرتبط با امانت به درستی یا با وفاداری.
 • استفاده غیرمجاز: استفاده از اطلاعات یا مال به نحوی که مجازات‌های قانونی را در پی داشته باشد.

در نهایت خیانت در امانت زمانی ثابت می‌شود که یک شخص، که به‌طور امانت یک مسئولیت، دارایی یا اطلاعاتی را حفظ یا مدیریت می‌کند، این اطلاعات یا دارایی‌ها را به نقض اطمینان و اعتماد موجود در امانت به کار خود، به نفع خود یا سوءاستفاده دیگران استفاده کند. این موقعیت زمانی که آن اموال ارزش مادی و یا قابلیت خرید و فروش داشته باشند که این اقدام به شیوه‌ای ثابت و ادامه‌پذیر صورت می گیرد و باعث تضرر یا تخلف قانونی می شود.

چنانچه سهوا مالی که به امانت به فردی سپرده شده باشد، تلف شود، جرم شناخته نمی‌شود ولی در صورت تقصیر مسئول جبران خسارت وارده می‌باشد، اما چنانچه از اموال دولتی استفاده غیر قانونی و یا شخصی شود، خیانت در امانت به نوعی صورت گرفته است. یکی از انواع خیانت در امانت که مختص کارکنان دولت می‌باشد اختلاس است، اما چنانچه توسط افراد غیر کارمند خیانت در امانت صورت گیرد، اختلاس محسوب نمی‌شود. تشخیص این انواع ارکان خیانت بستگی به متناسب بودن با قوانین و مقررات مربوط به هر حوزه و جمعیت می‌تواند داشته باشد.

انواع ارکان خیانت در امانت

آیا در جرم خیانت در امانت، رضایت شاکی تاثیر دار؟

در بسیاری از حالات حقوقی، خیانت در امانت به عنوان یک جرم جدای از رضایت شاکی تلقی می‌شود. این بدان معناست که حتی اگر شاکی یا فردی که توسط خیانت متضرر شده رضایت دهد، قانون ممکن است مجازات جزایی را اعمال کند. و این مسئله به اهمیت و جلب مصلحت عمومی و حفظ نظم اجتماعی مرتبط باشد. موارد دقیق و تأثیرگذاری رضایت شاکی ممکن است در قوانین مختلف وابسته به جزئیات هر مورد خاص تعیین شود. بنابراین، برای درک دقیق‌تر وضعیت، به قوانین مربوط به جرم خیانت در امانت و نوع پرونده و تاثیر آن در جامعه مرتبط است.

به منظور شکایت خیانت در امانت باید مراحلی طی شود و در دفاتر قضایی، ابتدا شاکی باید به تنظیم شکواییه بپردازد، که هزینه ثابتی برای انجام این کار در نظر گرفته شده و به ارزش مال امانی مقدار این هزینه ربطی ندارد، ابتدا باید مشخصات کامل فرد شاکی در برگه شکواییه ثبت شود، که از این مشخصات نام و نام خانوادگی، محل اقامت و شماره ملی می‌باشد، همچنین تاریخ و محل انجام جرم نیز باید در این برگه قید شود، و میزان خسارتی که به شاکی وارد شده و همچنین مشخصات شاهدان و مطلعان این امر نیز در پایان مشخصات کامل قید می‌شود.

زمانی که این شکواییه به دادسرا تحویل داده شد، توسط دادسرا مورد بررسی قرار می‌گیرد و چنانچه تکمیل پرونده نیاز به تحقیقات بیشتر داشته باشد، آن را به کلانتری ارجاع خواهد داد و مجدداً بعد از انجام تحقیقات، این پرونده به دادسرا ارجاع داده می‌شود، با ثابت شدن جرم توسط دادسرا، کیفر خواست تنظیم شده و برای بررسی نهایی همراه با مدارک و شواهد به دادگاه فرستاده می‌شود، بر اساس آنچه قانون تعیین کرده است، در صورتی که جرم در دادگاه ثابت شود، برای مجرم یا مجرمین حکم مجازات صادر خواهد شد.

مجازات خیانت در امانت در قانون جدید

چگونگی تعیین مجازات جرم خیانت در امانت با توجه به قانون جدید دچار تغییراتی شده است، جرم خیانت در امانت بر اساس قانون کاهش مجازات حبس تعزیری می‌تواند، از جرایم قابل بخشش باشد و میزان حکم تغییر کند. که فرد امانت گذار با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی می‌توان از جرم خیانت در امانت شکایت کرده و نیاز به پر کردن درخواست خود می‌باشد.

به طور کلی مجازات جرم خیانت در امانت می تواند شامل جریمه های مالی، ترک حقوقی و یا حبس ۶ ماه تا ۳ سال باشد، اما می‌توان این حکم را به  جرائم مالی سبک تر و حبس سه ماه تا یک سال و نیم نیز کاهش داد. در واقع برای مجازات جرم خیانت در امانت، ابتدا باید توسط شاکی ثابت شود و این موضوع که تصاحب استعمال و تلف مال صورت گرفته است مشخص شود و حتماً این نکته باید در نظر داشته باشید که متهم از روی قصد و با سوی نیت، فرد امانت‌دار جرم خیانت در امانت را مرتکب شده باشد.

در اغلب جوامع، در مواجه با مجازات خیانت در امانت ممکن است با مجازات‌های مختلفی روبرو شوند. شخص متهم به خیانت در امانت ممکن است به حبس محکوم شود و یا مجازات مالی نیز برای جبران خسارت و یا تنبیه فرد متهم تعیین شود. اما یکی از مجازات های مهم برای این افراد تحقیر اجتماعی است که علاوه بر مجازات‌های حقوقی، فرد متهم ممکن است با تحقیر اجتماعی نیز مواجه شده و دیگر کسی به این افراد اطمینان نکرده و تعهدات مربوط به امانت را از دست بدهد.

مجازات خیانت در امانت در قانون جدید

مدارک لازم جهت شکایت خیانت در امانت

در صورتی که خیانت در امانت انجام شود، باید فرد امانت گذار بتواند برای دریافت حق خود، اقدام نماید. به منظور شکایت از خیانت در امانت ابتدا باید یک اظهارنامه توسط فرد امانت گذار تنظیم شود و برای فرد امانت‌دار ارسال شود، در صورتی که اقدامی نسبت به درخواست مطالبه اموال، توسط امانت‌دار صورت نگیرد، باید از طریق دادگاه محل زندگی خود یا امانت‌دار، به ثبت شکایت اقدام شود. به منظور ثبت شکایت خیانت در امانت، باید مدارکی معتبری به دادگاه ارائه شود تا احقاق حق صورت گیرد.

از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رسید امانی مالی که به امانت گذاشته شده است
 • ارائه مدارک شناسایی شما و شخصیت مشکوک یا متهم
 • هر نوع شواهد، اسناد یا مدارک مهمی که نقض امانت را نشان دهند مانند تراکنش‌های بانکی، قراردادها، ایمیل‌ها یا پیام‌ها
 • گزارش‌های مربوط به مسائل خیانت
 • شهادتنامه‌های افراد شاهد یا دیگران که می‌توانند شواهد را تأیید کنند

و در نهایت هر نوع اطلاعات یا توضیحات اضافی که ممکن است برای بررسی و اثبات خیانت مفید باشد. برای دریافت مدارک دقیق و اطلاعات لازم، به دفاتر حقوقی یا مراجع قانونی در منطقه خود مراجعه کرده و راهنمایی حقوقی مشورت کنید.

مدارک لازم جهت شکایت خیانت در امانت

کلام غایی

خیانت در امانت، زمانی رخ می‌دهد که به فردی به امانت یک مسئولیت، دارایی یا اطلاعات مورد اعتماد دیگران قرار گرفته، این اعتماد را به نقض کند و از اطلاعات یا دارایی‌ها به نحوی برای منافع شخصی یا سوءاستفاده دیگران استفاده کند که این امر خیانت در امانت محسوب شده و مجازات خیانت در امانت همانگونه که در بالا ذکر شد، توسط دادگاه تعیین می‌شود. در واقع بسته به نوع اموالی که توسط فرد در آن خیانت صورت گرفته است، این مجازات تعیین خواهد شد. فرد شاکی می‌تواند در صورت ارتکاب جرم شکواییه‌ای را تنظیم کند، که تنظیم این شکواییه از طریق وکیل نیز قابل انجام می‌باشد، اما این موضوع را به خاطر داشته باشید، چنانچه قصد دارید به کسی مالی را امانت دهید با نوشتن قرارداد قانونی و در حضور شاهد، حتماً این کار انجام دهید تا با مشکل برخورد نکنید.

3.6/5 - (5 امتیاز)

مرضیه

مرضیه اسلامی طراح و نویسنده سایت با 2 سال سابقه فعالیت در حوزه محتوا نویسی و بازنویسی متون حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + چهار =

دکمه بازگشت به بالا