مطالب ملکی

خلع ید چیست؟ 🏠 شرایط لازم به منظور طرح دعوا⚖️

این روزها داشتن ثروت فراوان آرزوی هر شخص حقیقی بوده تا به وسیله آن بتواند به بسیاری از آرزوهای شخصی خود جامه عمل بپوشاند. بدیهی است که به دست آوردن ثروت نیازمند یافتن شغل مناسب و البته سعی و تلاش فراوان می باشد. با این حال برخی از افراد در صدد تصاحب مال دیگران از طریق روش های ناجوانمردانه هستند که البته این عمل جرم محسوب شده و قابل پیگرد در محاکم قضایی است. به فرآیند فوق یعنی از اختیار خارج نمودن اموال شخص بدون رضایت رسمی وی، خلع ید گفته شده که مقاله پیش رو نیز در رابطه با این موضوع خواهد بود.

خلع ید چیست؟

خلع در لغت یعنی برکنار کردن و ید نیز به معنای دست می باشد که بدین ترتیب خلع ید مساوی است با پایان تصرفات غیر قانونی بر اموال دیگران. در حقیقت زمانی که شخصی بدون کسب اجازه از مالک وارد مکانی شده و از امکانات آنجا استفاده کند مجرم شناخته شده و شخص مالباخته می تواند علیه او شکایت خلع ید مطرح نماید. لازم به ذکر است که در حال حاضر حکم خلع ید با شرایط خاص و پس از گذشت مراحل و تشریفات ویژه از سوی دادگاه قضایی صادر می گردد. در این هنگام شخصی که حکم بر علیه وی صادر شده موظف به استرداد مال تصرف شده به صاحب حقیقی آن خواهد بود.

خلع ید چیست؟

مراحل قضایی طرح دعوای خلع ید

همانطور که گفته شد به منظور ثبت شکایت خلع ید در دادسرای حقوقی نیاز به طی نمودن برخی مراحل و سلسله مراتب خاص خواهد بود. در ادامه قصد داریم شما را با جزئیات این مراحل بیشتر آشنا نماییم:

  •  ابتدا لازم است تا صاحب ملک، قیم یا وکیل مدافع وی شخصا با مراجعه به یکی از دفاتر قضایی در سراسر کشور شکایت خود را ثبت کند.
  •  سپس دفاتر خدمات قضایی پس از تشکیل پرونده آن را به دادگاهی که ملک در آن واقع شده است ارجاع می نمایند.
  • در صورتی که پرونده کامل بوده و دارای هیچ گونه نقصی در محتوای درونی خود نباشد دادگاه قضایی هرکدام از طرفین دعوای را به منظور شنیدن اظهارات و دفاعیات آن ها احضار می نماید.
  • در این مرحله دادگاه ضمن استعلام گیری از اداره ثبت و اسناد سابقه مالکیت مکان مربوطه را آشکار می سازد.
  • شخصی که متهم به ربودن اموال شخص دیگر شده موظف به اثبات فعالیت قانونی خود می باشد. در صورتی که متهم موفق به اثبات حقانیت خود نشود، بدیهی است که دادگاه رای به خلع ید به سود مالک واقعی خواهد داد.

در صورت وجود شرایط فوق شخص مالباخته قادر به طرح دعوای خلع ید در محاکم قضایی بوده و این مجمع نیز وظیفه رسیدگی کامل به پرونده را بر عهده خواهد داشت.

شرایط لازم به منظور طرح دعوی خلع ید

بدون شک هر شخص حقیقی و حقوقی تنها در شرایط خاصی قادر به ادعای خلع ید اموال خویش خواهد بود. به عنوان مثال طرح دعوی خلع ید تنها در مورد اموال غیر منقول قابل اجرا می باشد. منظور از اموال غیر منقول، اموالی است که قابل حمل نبوده و مکان قرار گیری آن ها ثابت می باشد. زمین، مغازه، مسکن، باغ و… نمونه هایی از اموال غیر منقول به شمار می آیند. همچنین از نظر قانونی مالک یا قیم تنها شخصی بوده که قادر به طرح دعوای خلع ید در دادسرا می باشد. موضوع مهم دیگر آنکه فرد شاکی باید بتواند مالکیت خود را بر اموال مورد نظر ثابت نماید زیرا در غیر این صورت به احتمال فراوان شکایت وی قابل پیگیری نبوده و رد خواهد شد.

مراحل قضایی طرح دعوای خلع ید

دعوی خلع ید و تخلیه ید چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

از جمله اصطلاحات قضایی امروزی که شباهت عمده ای با خلع ید داشته، تخلیه ید نام دارد. گفتنی است که هر دو موضوع ذکر شده در مورد اموال غیر منقول صدق می کنند. در تخلیه ید، پیش تر میان مالک و مستاجر قراردادی امضا شده و در حقیقت با کسب اذن از صاحب مال، شخص اقدام به استفاده از مکان مورد نظر نموده است.

اما زمانی که پس از گذشت مدت انقضاء یا فسخ قرارداد، مستاجر از تخلیه مکان خود داری کند، مالک می تواند ضمن ثبت شکایت حکم تخلیه ید او را بگیرد. این در حالی است که در خلع ید هیچ گونه قرارداد قبلی میان طرفین امضا نشده و شخص بدون آن که مالک اطلاع داشته باشد، اموال او را به تصرف خود در آورده است. لازم به ذکر است که پیش از هرگونه اقدام جهت طرح دعوا در محاکم قضایی، مشورت با وکلای با تجربه در این امر به منظور به منظور کاهش مشکلات احتمالی امری ضروری است.

چرا برای طرح دعوی خلع ید به وکیل نیاز است؟

مطمئنا در طول سال ها زندگی، برای هر فردی به وقوع پیوستن یک یا چند دعوای حقوقی امری محتمل خواهد بود. در چنین شرایطی افراد به منظور پیگیری بهتر امور مربوطه اقدام به استخدام وکیل متخصص با نوع دعوی پیش آمده خواهند نمود. در موضوع خلع ید نیز باید گفت گزینش یک وکیل با تجربه و دلسوز می تواند تا حدود زیادی در حل و فصل نمودن پرونده تاثیر گذار باشد. همانطور که پیش تر نیز گفته شد خلع ید و تخلیه ید دو موضوع مشابه با یکدیگر می باشد.

نخستین کاری که وکیل انجام می دهد آن است که این دو اصطلاح را از یک دیگر جدا سازی کرده و سپس با دقت بیشتری موضوع را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین وی پس از مشخص شدن موضوع شکایت می تواند به نیابت از موکل خویش اقدام به ثبت آن در دفاتر خدمات قضایی نماید. از دیگر وظایف وکیل خلع ید آن است که با زبان ساده مراحل پیشرفت پرونده و جزییات آن را برای موکل خود توضیح دهد.

چه مقدار زمان برای بررسی دعوی خلع ید نیاز است؟

ممکن است برای هرکدام از طرفین دعاوی حقوقی این سوال پیش بیاید که مدت زمان پیگیری پرونده آن ها چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت روند پیگیری اغلب پرونده های حقوقی از جمله خلع ید به تعدد درخواست متقاضیان در شعبات قضایی بستگی دارد. به طور کلی می توان گفت از زمان تعیین وقت از سوی دادگاه تا اعلام رای نهایی پرونده چیزی در حدود ۱ تا ۶ ماه زمان خواهد برد. نکته مهم دیگر آن که برخی از پرونده های قضایی نیاز به بررسی دقیق تری داشته و رسیدگی به آن ها نیازمند صرف مدت زمان بیشتری می باشد. از این رو همواره نسبت به صبر و شکیبایی افراد نسبت به زمان اعلام رای نهایی از سوی دادگاه توصیه شده است.

نحوه اجرای حکم خلع ید به چه صورتی است؟

یکی دیگر از چالش های مهمی که در هنگام طرح دعوی خلع ید به وجود می آید، چگونگی اجرای حکم خلع ید همراه با جزئیات آن است. پس از آن که روند بررسی پرونده مذکور با موفقیت پیش رفت نوبت به صدور حکم از سوی دادگاه می رسد. در این زمان فرد شاکی با در دست داشتن حکم ابلاغ شده درخواست اجرای آن را به بخش احکام مدنی مطرح می نماید. پس از گذشت این مرحله در نهایت مامور اجرا، عملیات بازپس گیری ملک متصرف شده را آغاز می کند. پس از موفقیت در انجام مراحل فوق، مامور اجرای حکم گزارش مورد نظر را به مرجع صادر کننده ارائه می نماید.

نحوه اجرای حکم خلع ید به چه صورتی است؟

کلام آخر

در مقاله ای که مطالعه نمودید توضیحات مهمی پیرامون اصطلاح خلع ید در محاکم قضایی ارائه گردید. توصیه می شود پیش از هرگونه اقدام در زمینه شکایت خلع ید و بازپس گیری اموال از دست رفته، ابتدا تحقیقات کافی در این زمینه صورت بگیرد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت بوده که در صورت بروز کوچک ترین خطا ممکن است روند پیگیری پرونده به ضرر شاکی تمام شود. شما سروران گرامی می توانید در صورت وجود هرگونه ابهام در رابطه با موضوع اصلی این مقاله آن را در قسمت پایین صفحه با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت نسبت به مطالعه نظرات شما و برطرف نمودن ابهامات موجود اقدام خواهند نمود.

5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه

مرضیه اسلامی طراح و نویسنده سایت با 2 سال سابقه فعالیت در حوزه محتوا نویسی و بازنویسی متون حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا