کیفری

نحوه شکایت از اداره پست و مدارک مورد نیاز! 🏤

اگر چه اداره پست موظف به انجام درست تمامی وظایفی است که به او محول شده است، اما گاهی ارائه نامطلوب خدمات از سوی این سازمان باعث بروز نارضایتی هایی می شود. این نارضایتی ها می تواند در خصوص تاخیر در ارسال مرسوله، مفقود شدن کالا، بد رفتاری یکی از کارکنان و یا هر عامل دیگری باشد. در قانون روش های مشخصی برای شکایت از ادارات دولتی مانند اداره پست پیش بینی شده است که می توانید با کسب اطلاع در خصوص آن ها خواسته های خود را محقق کنید. در این مقاله سعی داریم نحوه شکایت از اداره پست را تشریح کنیم. با ما همراه باشید.

نحوه ثبت شکایت از اداره پست چگونه است؟

اداره پست جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین سازمان ‌های دولتی ایران، وظیفه ارائه خدمات پستی را بر عهده دارد. این سازمان در طول سال‌های گذشته همواره مورد انتقادات و شکایات مردمی قرار گرفته است. از جمله دلایل این امر می‌ توان به تاخیر در تحویل مرسولات، آسیب دیدن مرسولات، عدم رعایت موازین قانونی در ارائه خدمات و رفتار نامناسب کارکنان اداره پست اشاره کرد.

در صورتی که شما نیز از خدمات اداره پست ناراضی هستید و قصد شکایت از این سازمان را دارید، می‌ توانید از طریق یکی از روش‌های زیر اقدام کنید:

ثبت شکایت در سامانه ثبت و پیگیری شکایات: در خصوص نحوه شکایت از اداره پست باید به این نکته تاکید داشته باشیم که ساده ‌ترین و سریع ‌ترین راه برای ثبت شکایت از اداره پست، استفاده از سامانه ثبت و پیگیری شکایات این سازمان است. این سامانه در وب‌سایت اداره پست به نشانی اینترنتی eop.post.ir قابل دسترس است.

برای ثبت شکایت در این سامانه، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که حساب کاربری ندارید، می ‌توانید با وارد کردن اطلاعات شخصی خود، یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید. پس از ورود به حساب کاربری، بر روی گزینه ثبت شکایت» کلیک کنید. در صفحه جدید، نوع شکایت خود را انتخاب کنید.

اشاره داشتیم که شکایت از اداره پست می تواند دلایل زیادی داشته باشد. در صورتی که شکایت شما مربوط به تاخیر در تحویل مرسوله است، باید گزینه تاخیر در تحویل مرسوله را انتخاب کنید. در ادامه، باید اطلاعات مربوط به مرسوله خود را وارد کنید. این اطلاعات شامل کد رهگیری مرسوله، تاریخ ارسال مرسوله و تاریخ مقرر برای تحویل مرسوله است.

در نهایت، باید توضیحات خود را در مورد شکایت خود وارد کنید. در این بخش، باید به طور دقیق توضیح دهید که چه مشکلی برای مرسوله شما پیش آمده است. پس از تکمیل فرم ثبت شکایت، بر روی گزینه ثبت» کلیک کنید. شکایت شما پس از بررسی توسط کارشناسان اداره پست، رسیدگی خواهد شد. این روش ساده ترین راه اعتراض به خدمات پستی است.

ثبت شکایت در دفاتر پستی: علاوه بر سامانه ثبت و پیگیری شکایات، می‌توانید شکایت خود را به صورت حضوری در دفاتر پستی نیز ثبت کنید. برای این کار، باید به یکی از دفاتر پستی مراجعه کنید و فرم ثبت شکایت را تکمیل کنید. در فرم ثبت شکایت، باید اطلاعات شخصی خود، اطلاعات مربوط به مرسوله و توضیحات خود  را مبنی بر شکایت از نرسیدن مرسوله پستی وارد کنید.

ارسال شکایت به اداره پست به صورت مکتوب: در صورتی که تمایل دارید شکایت خود را به صورت مکتوب به اداره پست ارسال کنید، می ‌توانید از طریق پست یا پیک اقدام کنید. در نامه شکایت خود، باید اطلاعات شخصی خود، اطلاعات مربوط به مرسوله و توضیحات خود در مورد شکایت را وارد کنید. در اسرع وقت به نحوه شکایت از اداره پست رسیدگی خواهد شد.

نحوه شکایت از اداره پست

نحوه رسیدگی به شکایت از اداره پست

شکایات ثبت ‌شده در اداره پست توسط کارشناسان این سازمان بررسی می ‌شود. در صورتی که شکایت شما وارد باشد، اداره پست موظف است نسبت به رفع مشکل شما اقدام کند. در صورتی که شکایت شما وارد نباشد، اداره پست به شما پاسخ کتبی می‌ دهد و دلایل رد شکایت شما را توضیح میز‌دهد. لازم به ذکر است که اگر شکایت شما وارد باشد، به آن در کمترین زمان ممکن رسیدگی می شود.

شما می‌ توانید از طریق سامانه ثبت و پیگیری شکایات، از وضعیت رسیدگی به شکایت خود مطلع شوید. در نظر داشته باشید که در زمان تنظیم شکایت از اداره پست لازم است اطلاعات شخصی خود را به طور دقیق وارد کنید. از سوی دیگر شما ملزم هستید تا اطلاعات مربوط به مرسوله را نیز به دقت قید نمایید. همچنین باید توضیحات شما درباره شکایت کامل باشد.

مدارک مورد نیاز برای شکایت از اداره پست

در قسمت قبل تلاش کردیم تا در خصوص نحوه شکایت از اداره پست اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم و اکنون لازم است مدارک و مستندات مورد نیاز آن را بررسی کنیم. در صورتی که قصد شکایت از اداره پست را دارید، لازم است مدارک و مستنداتی را به همراه داشته باشید تا رسیدگی به شکایت شما تسهیل شود. این مدارک و مستندات عبارتند از:

 • مدارک شناسایی: شما باید مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشید تا هویت شما احراز شود. این مدارک می‌تواند شامل کارت ملی، شناسنامه، یا پاسپورت باشد.
 • مدارک مربوط به مرسوله: شما باید مدارک مربوط به مرسوله خود را به همراه داشته باشید. این مدارک می‌تواند شامل رسید پستی، کد رهگیری مرسوله، یا فاکتور خرید باشد.
 • مدارک مربوط به خسارت: در صورتی که مرسوله شما آسیب دیده باشد، باید مدارک مربوط به خسارت را به همراه داشته باشید. این مدارک می‌تواند شامل عکس‌ها یا فیلم‌های مربوط به خسارت، یا نظریه کارشناسی باشد.
 • در صورتی که شکایت شما مربوط به سایر موارد باشد، باید مدارک مربوط به آن مورد را به همراه داشته باشید. به عنوان مثال، اگر شکایت شما مربوط به تاخیر در تحویل مرسوله است، باید مدارکی را ارائه دهید که نشان دهد مرسوله شما در موعد مقرر تحویل داده نشده است.

در برخی موارد، ممکن است نیاز به ارائه مدارک بیشتری برای رسیدگی به شکایت از اداره پست باشد. به عنوان مثال، اگر شکایت شما مربوط به خسارت مالی باشد، ممکن است اداره پست از شما بخواهد که فاکتور خرید کالای آسیب دیده را ارائه دهید. همچنین، اگر شکایت شما مربوط به رفتار نامناسب کارکنان اداره پست باشد، ممکن است اداره پست از شما بخواهد که شهادت شهود را ارائه دهید.

نحوه پیگیری شکایت از اداره پست

در بخش های قبلی از مقاله تلاش کردیم تا نحوه شکایت از اداره پست را به دقت مورد بررسی قرار دهیم تا در صورت تاخیر در ارسال مرسوله و یا بروز خسارت های مالی در زمان ارسال کالای پست شده، شکایت خود را ثبت کنید؛ اما در صورتی که از اداره پست شکایت کرده‌اید، می‌ توانید از طریق یکی از روش‌ های زیر از وضعیت رسیدگی به شکایت خود مطلع شوید:

پیگیری از طریق سامانه ثبت و پیگیری شکایات: یکی از ساده ترین روش ها راه برای پیگیری شکایت از اداره پست، استفاده از سامانه ثبت و پیگیری شکایات این سازمان است. این سامانه در وب‌سایت اداره پست به آدرس eop.post.ir قابل دسترس است. پس از ورود به حساب کاربری، بر روی گزینه پیگیری کلیک کنید. در صفحه جدید، شماره پیگیری شکایت خود را وارد کنید.

پیگیری از طریق دفاتر پستی: این نکته را در نظر داشته باشید که همواره می توانید با مراجعه به یکی از دفاتر پستی از شکایت خود مطلع شده و آن را پیگیری کنید. برای این کار لازم است کارت ملی و شماره پیگیری خود را به همراه داشته باشید. در این صورت است که کارکنان اداره پست تمامی پیگیری های لازم از شکایت شما را به اطلاع می رسانند.

پیگیری از طریق تلفن: شما همواره می‌توانید از طریق تلفن نیز از وضعیت رسیدگی به شکایت خود مطلع شوید. برای این کار، می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۲۴۵۷ تماس بگیرید و کد ملی و شماره پیگیری شکایت خود را به یکی از کارشناسان اداره پست ارائه دهید. کارشناسان اداره پست موظف هستند اطلاعات مربوط به وضعیت رسیدگی به شکایت شما را در اختیار شما قرار دهند.

نحوه شکایت از اداره پست

مدت زمان رسیدگی به شکایت از اداره پست

دقت داشته باشید که مدت زمان رسیدگی به شکایت در اداره پست به نوع شکایت شما بستگی دارد. در صورتی که شکایت شما ساده باشد، ممکن است ظرف چند روز رسیدگی شود؛ اما در صورتی که شکایت شما پیچیده باشد، ممکن است رسیدگی به آن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشد. در صورتی که مدت زمان رسیدگی به شکایت شما طولانی شده است، می‌ توانید از اداره پست پیگیری کنید.

در قسمت های قبلی تلاش کردیم تا نحوه شکایت از اداره پست را مورد بررسی قرار دهیم. حال ممکن است پس از اینکه از اداره پست و نحوه خدمت رسانی آن شکایت تنظیم کردید، باز هم به خواسته های شما رسیدگی نشود. در این صورت باید چه کار کنیم؟ در صورتی که اداره پست به شکایت شما رسیدگی نکند، می ‌توانید از طریق یکی از روش‌های زیر اقدام کنید:

 • شکایت خود را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارسال کنید.
 • شکایت خود را به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال کنید.
 • شکایت خود را به مراجع قضایی ارسال کنید.

با توجه به اینکه اداره پست یک سازمان دولتی است، رسیدگی به شکایات این سازمان توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام می ‌شود. در صورتی که شکایت شما توسط اداره پست رسیدگی نشده است، می ‌توانید شکایت خود را به این سازمان ارسال کنید. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف است ظرف مدت یک ماه به شکایت شما رسیدگی کند.

در صورتی که شکایت شما وارد باشد، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به اداره پست دستور می‌دهد تا به شکایت شما رسیدگی کند؛ اما در شرایطی که اداره پست به شکایت شما رسیدگی نکند یا به شکایت شما رسیدگی کند اما نتیجه آن راضی ‌کننده نباشد، می‌توانید شکایت خود را به سازمان تعزیرات حکومتی یا مراجع قضایی ارسال کنید.

سازمان تعزیرات حکومتی و مراجع قضایی می‌توانند به شکایت شما رسیدگی کنند و در صورت وارد بودن شکایت شما، به اداره پست دستور می‌دهند تا به شکایت شما رسیدگی کند و خسارات وارد شده به شما را جبران کند. در صورتی که کالای مورد آسیب قرار گرفته در اداره پست از ارزش بالایی برخوردار بوده باشد، لازم است برای پیگیری سریع شکایات به یک وکیل مجرب مراجعه کنید.

در چه زمینه ‌هایی می ‌توان از اداره پست شکایت کرد؟

پس از اینکه درباره نحوه شکایت از اداره پست اطلاعات جامعی را به دست آوردیم لازم است تا اندکی نیز در خصوص زمینه هایی صحبت کنیم که ممکن است در آن ها فرد از خدمت رسانی اداره پست رضایت نداشته و قصد تنظیم شکایت را داشته باشد. در صورتی که شما نیز از خدمات اداره پست ناراضی هستید و قصد شکایت از این سازمان را دارید، می‌توانید در زمینه‌های زیر شکایت کنید:

 • تاخیر در تحویل مرسوله: یکی از شایع‌ترین شکایات از اداره پست، تاخیر در تحویل مرسوله است. در صورتی که مرسوله شما در موعد مقرر تحویل داده نشود، می‌توانید از اداره پست شکایت کنید.
 • آسیب دیدن مرسوله: در صورتی که مرسوله شما در حین حمل و نقل آسیب ببیند، می‌توانید از اداره پست شکایت کنید. در این صورت، باید مدارک مربوط به آسیب دیدگی مرسوله را به همراه داشته باشید.
 • عدم رعایت موازین قانونی در ارائه خدمات: در شرایطی که اداره پست در ارائه خدمات خود، قوانین و مقررات مربوطه را رعایت نکند، می‌توانید از این سازمان شکایت کنید. به عنوان مثال، در صورتی که اداره پست برای ارائه خدمات از شما هزینه بیشتری دریافت کند، می‌توانید از این سازمان شکایت کنید.
 • رفتار نامناسب کارکنان اداره پست: در صورتی که کارکنان اداره پست با شما رفتار نامناسبی داشته باشند، می‌توانید از این سازمان شکایت کنید. به عنوان مثال، در صورتی که کارکنان اداره پست به شما توهین کنند یا از شما اخاذی کنند، می‌ توانید از این سازمان شکایت کنید.
 • علاوه بر موارد ذکر شده، در حالتی که از اداره پست در زمینه‌های دیگری نیز ناراضی هستید، می‌توانید از این سازمان شکایت کنید. به عنوان مثال، در صورتی که اداره پست از شما اطلاعات شخصی بیشتری درخواست کند، می‌توانید از این سازمان شکایت کنید.

نحوه شکایت از اداره پست

پیگیری شکایت پست پیشتاز چگونه انجام می شود؟

پیش از اینکه در خصوص پیگیری شکایت پست پیشتاز توضیحاتی را ارائه دهیم، لازم است درباره آن اطلاعاتی به دست آورید. پست پیشتاز یکی از سرویس‌های پستی اداره پست جمهوری اسلامی ایران است که به ارائه خدمات پستی سریع و مطمئن می‌پردازد. این سرویس برای ارسال مرسولات با وزن کمتر از ۳۰ کیلوگرم و حداکثر طول ۱۵۰ سانتی‌متر در نظر گرفته شده است.

نحوه شکایت و پیگیری پست پیشتاز تفاوتی با پست عادی ندارد. در قسمت های بالا در خصوص نحوه پیگیری شکایات در اداره پست توضیحاتی را ارائه دادیم. برای تکمیل اطلاعات خود لازم است بخش های قبلی را مطاللعه کنید. در صورتی که از خدمات پست پیشتاز ناراضی هستید و قصد شکایت از این سرویس را دارید، می ‌توانید از طریق یکی از روش‌های زیر اقدام کنید:

 • پیگیری از طریق سامانه ثبت و پیگیری شکایات
 • پیگیری از طریق دفاتر پستی
 • پیگیری از طریق تلفن

برای پیگیری تاخیر پست چه باید کرد؟

در قسمت های قبل در خصوص نحوه شکایت از اداره پست به اینجا رسیدیم که دلایل نارضایتی از خدمات پستی می تواند متنوع باشد. یکی از شایع ترین شکایت های صورت گرفته از اداره پست به پیگیری تاخیر پست باز می گردد. تاخیر در تحویل مرسولات یکی از شایع‌ترین شکایات از اداره پست است. در صورتی که مرسوله شما در موعد مقرر تحویل داده نشود، می ‌توانید از اداره پست پیگیری کنید.

به این نکته اشاره کردیم که شما همواره می توانید برای پیگیری شکایات خود از روش های مختلف اقدام کنید. یکی از مهم ترین این روش ها مراجعه به سامانه ثبت و یپیگیری شکایات است. با استفاده از این روش می توانید در مدت زمان کمی خواسته های خود را مطرح نموده و شکایاتی که در گذشته تنظیم کرده اید را به دقت مرور کرده و پیگیری نمایید.

برای این کار لازم است در ابتدا به سایت اداره پست مراجعه کرده و شکایت بابت تاخیر پست را از طریق آن دنبال نمایید. در سایت اداره پست می توانید از طریق حساب کاربری خود اقدام به پیگیری تاخیر در ارسال مرسوله کنید. ممکن است شما به هر دلیلی حساب کاربری نداشته باشید. در چنین شرایطی می توانید اطلاعات شخصی خود را وارد کرده و حساب کاربری بسازید.

پیگیری تاخیر در پست مرسوله از طریق دفاتر پستی نیز ممکن است. برای این کار لازم است شما در یکی از دفاتر پستی در سطح کشور مراجعه کرده و با استفاده از کد ملی و کد رهگیری که در اختیار دارید، تاخیر در ارسال و پست مرسوله را پیگیری نمایید. در این صورت است که کارمندان مربوطه به دقت تاخیر را مورد بررسی قرار داده و شما را در جریان علت آن قرار می دهند.

پیگیری از طریق تلفن نیز می تواند یک روش مطمئن برای پیگیری علت تاخیر در پست مرسوله باشد. در این روش نیز شما می توانید با شماره هایی که در قسمت های قبلی اعلام شد تماس گرفته و پس از اینکه کد رهگیری خود را اعلام نمودید از علت تاخیر کسب اطلاع کنید؛ بنابراین لازم است در زمان تماس با شماره های مربوطه حتما اطلاعات کاملی درباره مرسوله در اختیار داشته باشید.

اگر به دنبال نحوه شکایت از اداره پست هستید باید بدانید که تاخیر در تحویل مرسولات می ‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای مثال اگر در ایام تعطیلات بسته ای را برای ارسال به ادارات پست تحویل داده اید، ممکن است مرسوله شما با تاخیر ارسال شود. چرا که حجم مرسولات در این ایام بسیار بالا می باشد. همچنین شرایط جوی می تواند در تاخیر ارسال موثر باشد.

چرا باید برای شکایت از اداره پست به وکیل مراجعه کرد؟

اداره پست به عنوان یک سازمان دولتی موظف است تا تمامی خدمات خود را به صورت مطلوب در اختیار متقاضیان قرار داده و هیچ گونه تخلفی را در خدمت رسانی به مردم انجام ندهد؛ اما گاهی بسته به شرایط مختلف ممکن است نارضایتی هایی در این مسیر به وجود آمده باشد. در صورتی که ارزش مادی یا معنوی مرسوله بالا باشد، خسارت های جبران ناپذیری به فرد وارد می شود.

در چنین شرایطی فرد ملزم است برای تنظیم شکایت از اداره پست و پیگیری پرونده از یک وکیل مجرب و معتبر استفاده کند. به هر حال وکیل اطلاعات کاملی در خصوص قوانین و مقررات دارد و می تواند تعامل بهتری با انواع ادارات دولتی داشته باشد. به هر حال شما می توانید برای جبران خسارت های وارد شده و یا جلوگیری از بروز آن ها، اقدامات موثری را به انجام برساند.

کلام آخر

از همراهی شما مخاطبان عزیز سایت از وکیل بپرس تشکر و قدردانی می کنیم. در این مطلب تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا نحوه شکایت از اداره پست را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه زمینه های مختلفی که باعث ایجاد نارضایتی می شود را تشریح کرده و پس از آن نیز نحوه پیگیری شکایت از اداره پست را ارزیابی نمودیم. در پایان نیز پست پیشتاز بررسی شد و روش های تنظیم شکایت در خصوص تاخیر در تحویل آن را بررسی نمودیم. اکنون از شما می خواهیم که پیشنهادات خود را با همراهان این سایت در میان بگذارید.

امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا