مطالب کیفری

دیه بخیه سر و شکستگی🤕در سال جدید چقدر تعیین شده؟💰

گاهی بر اثر جنایت رخ داده، سر دچار جراحاتی جدی می شود و در این شرایط است که قانون شخص را ملزم به پرداخت دیه خواهد کرد. در واقع دیه یک جزای نقدی برای جبران خسارت های وارد شده به جسم و جان افراد است و بسته به نوع جراحت و محل وقوع جراحت ممکن است مقدار آن متغیر باشد. در نظر داشته باشید که در قانون به طور دقیق در خصوص دیه و مقدار آن توضیحاتی ارائه شده است و در دادگاه با در نظر گرفتن همین قوانین است که میزان دیه مشخص خواهد شد. در ادامه درباره دیه بخیه سر و جزئیات مربوط به آن توضیحاتی ارائه خواهیم داد. لطفا با ما همراه باشید.

برای ادراک بهتر موضوع دیه چیست؟کلیک کنید

دیه چیست؟

پیش از اینکه در خصوص دیه بخیه سر توضیح دهیم لازم است به تعریف دیه بر اساس فقه و حقوق اسلامی بپردازیم. در نظر داشته باشید که دیه در اصطلاحات اسلامی و حقوقی به معنای خون بها و تاوان می باشد. در واقع اگر شخصی به نفس یا عضو دیگری خسارتی را وارد نماید لازم است مالی را به مجنی علیه پرداخت نماید. منظور از مجنی علیه در واقع شخصی است که مورد جنایت واقع شده است و در اثر این جنایت به عضو یا جان او خسارت های زیاد و یا کمی وارد شده است.

لازم به ذکر است که دیه در فقه اسلامی ریشه دارد و در احکام و روایات اسلامی بارها به آن پرداخته شده است. در قرآن کریم و در سور های مختلف در خصوص دیه اشاراتی شده است و دیه هر عضو به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفته است. اگر بخواهیم به صورت دقیق تر در خصوص دیه توضیح دهیم باید بگوییم که دیه معمولا در دو صورت تعلق می گیرد. اولین مورد از آن زمانی است که قتل رخ داده باشد. در واقع قتل عملی است که نفس و جان دیگری را از وی می گیرد.

در صورتی که فرد دیگری را به قتل برساند، در این صورت است که به اولیای دم وی دیه تعلق خواهد گرفت. یکی دیگری از مواردی که لازم است به فرد مجنی علیه دیه پرداخت شود، جنایت علیه اعضای بدن دیگری است. در صورتی که عمل مجرمانه شخصی با جنایت همراه بوده و باعث نقص در عضو او شود، مراجع قانونی به تبع از شرع مقدس اسلام برای او دیه تعیین می نمایند. باید به این موضوع دقت داشته باشید که مقدار دیه در هر یک از جرایم و جنایات صورت گرفته متفاوت است.

در فقه اسلامی، مقدار دیه بر اساس 100 شتر، قیمت 200 گاو، 1000 گوسفند و یا 10 هزار درهم نقره تعیین شده است. به طور کلی می توانیم دیه را در سه دسته دیه جرح، قتل و نقص عضو تقسیم بندی کرد. در نظر داشته باشید که دیه به منظور جبران بخشی از خیسارت های مالی به شخص پرداخت می گردد و معنای آن این است که از ضرر های اقتصادی به اولیای دم فرد تا حدودی جلوگیری شود. در مواجهه با دعاوی دیه لازم است از یک وکیل مجرب و خبره کمک بگیرید.

دیه بخیه سر

دیه بخیه سر چقدر است؟

باید در نظر داشته باشید که دیه بخیه سر به نوع و محل بخیه سر، عمق و طول جراحت، جنسیت و سن فردی که مورد جنایت واقع شده است و عوامل دیگری بستگی دارد. ذکر این نکته ضروری است که اگر فردی به دیگری جنایتی را وارد کند به گونه ای که سر او نیاز به بخیه داشته باشد، لازم است دیه عمل خود را پرداخت نماید. در واقع نمی توان رقم مشخصی را برای دیه بخیه در محل سر تعیین نمود. چرا که دیه در این محل به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت.

باید این نکته را متذکر شویم که در ماده 708 از قانون مجازات اسلامی اشاره شده است که در ماه های حرام حدود یک سوم به اصل دیه کامل انسان افزوده می شود. این قانون از شرع مقدس اسلام استخراج شده است. چرا که در قرآن کریم و روایات معصومین نیز با این اصل رو به رو هستیم. باید اشاره داشته باشیم که دیه یک انسان کامل در ماه های غیر حرام معادل 900 میلیون تومان است. این مقدار در ماه های حرام رقمی معادل یک میلیارد و دویست میلیون تومان خواهد بود.

در خصوص دیه بخیه سر نظریات مختلفی در بین حقوقدانان وجود دارد. برخی از افراد آن را بر اساس ارش می دانند و برخی دیگر مقدار آن را بر اساس نصف دیه انسان کامل مشخص می کنند. ارش در واقع دیه ای است که مقدار آن در شرع مقدس و قانون مشخص نشده است. در واقع این قاضی پرونده است که با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مقدار ارش را تعیین می کند. دقت داشته باشید که قاضی برای محاسبه ارش در بخیه سر از نظر کارشناسان پزشکی قانونی نیز کمک می گیرد.

در برخی دیگر از اوقات، دیه بخیه سر در درگیری را بر اساس دیه انسان کامل و یا نصف دیه انسان کامل محاسبه می کنند. تصور کنید که بخیه در پیشانی فرد باشد و به زیبایی او آسیب برساند. در این صورت مقدار دیه برابر با نصف دیه کامل می باشد. از سوی دیگر لازم است متذکر شویم که اگر بخیه سر عمیق بوده و به جمجمه آسیب برسد، دیه آن بر اساس دیه جمجمه می باشد. در شرایطی که بخیه سر بر اثر حوادث رانندگی اتفاق افتاده باشد، می توان مقدار آن را از بیمه پرداخت کرد.

دیه بخیه سر چقدر است؟

عواملی که باعث افزایش دیه بخیه سر می شود

در قسمت های قبل در خصوص دیه بخیه سر در دعوا توضیح دادیم و با تعریف دقیق دیه نیز به طور کامل آشنا شدیم. بیان کردیم که عوامل مختلفی باعث می شود تا قاضی با در نظر گرفتن آن ها دیه بیشتری را برای جراحت سر تعیین نماید. در بالا همچنین به طور مختصر به این عوامل اشاره کردیم. با کسب اطلاع در خصوص این عوامل است که می توانیم دیه در بخش سر را به طور دقیق تر محاسبه نموده و با دیدی جامع تر در مراجع قانونی حضور پیدا کنیم.

یکی از عوامل مهمی که می تواند باعث شود که قاضی از شما مقدار دیه بیشتری را مطالبه کند، عمق و طول بخیه سر است. در واقع هر چه جراحت وارد شده عمیق تر باشد و یا اینکه طول بخیه سر بیشتر باشد، به طور قطع فرد جنایتکار لازم است دیه بیشتری را پرداخت نماید. این دیه به طور مستقیم به مجنی علیه می رسد. یکی دیگر از عواملی که باعث می شود دیه افزایش یا کاهش داشته باشد، جنسیت فرد مجنی علیه است. چرا که دیه زن همواره نصف دیه مرد است و اینگونه محاسبه می شود.

در نظر داشته باشید که سن نیز در این مقوله تاثیرات خود را دارد. لازم به ذکر است که دیه افراد زیر 15 سال و افرادی که سنی بیشتر از هفتاد سال دارند به طور کامل محاسبه نمی شود. علاوه بر این اگر جراحت وارد شده در بخش هایی خاص از سر وارد شده باشد، به طور قطع قاضی پرونده دیه بیشتری را برای آن محاسبه خواهد کرد. برای مثال ممکن است در صورت بخیه وارد شدن به پیشانی یا صورت، بر اثر خسارت وارد شدن به زیبایی فرد، دیه بیشتری برای آن محاسبه شود.

دیه شکستگی سر و بخیه چقدر تعیین شده است؟

در نظر داشته باشید که گاهی ممکن است در اثر وقوع جنایت، خسارت هایی به سر وارد شده و دچار شکستگی گردد. دیه شکستگی سر و بخیه به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توانیم به نوع شکستگی، شدت شکستگی و عمق آن اشاره داشته باشیم. قانون مجازات اسلامی که در آن در خصوص دیه در اعضای مختلف بدن توضیحاتی ارائه شده است، دیه مربوط به شکستگی در ناحیه سر را به دو دسته کلی تقسیم کرده است.

دیه هاشمه: یکی از انواع دیه برای شکستگی سر، دیه هاشمه است. در واقع هاشمه به نوعی از شکستگی جمجمه گفته می شود که در آن شاهد خونریزی مغزی نیستیم. در خصوص مقدار دیه هاشمه شکستگی در ناحیه سر باید بگوییم که این دیه معادل 10 درصد از دیه کامل انسان است. اشاره داشتیم که مقدار دیه کامل انسان در ماه های غیر حرام، 900 میلیون تومان می باشد. در اصل فرد پس از شکستگی هاشمه در سر، لازم است 90 میلیون تومان پرداخت نماید.

دیه جنایت بر سر: گاهی ممکن است بر اثر ضربه به سر، علاوه بر شکستگی شاهد خونریزی مغزی، آسیب به مغز و سایر عواقب ناگوار باشیم. در این شرایط است که فرد علاوه بر پرداخت دیه هاشمه سر، ملزم می شود تا دیه جنایت بر سر را نیز به مجنی علیه پرداخت نماید. در خصوص مقدار دیه جنایت بر سر باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • سایر عواقب وخیم: در صورتی که شکستگی سر باعث عواقب وخیم مانند کما، فلخ و مواردی از این جنس شود، دیه آن به تناسب عواقب وخیم وارد شده به سر توسط قاضی پرونده تعیین می گردد.
  • آسیب به مغز: در صورتی که آسیب به مغز باعث از کار افتادگی و یا نقص عضو شود، دیه آن در پزشکی قانون بر اساس میزان نقص عضو تعیین و محاسبه می شود. در واقع نظر قاضی در این خصوص مقدار دیه را مشخص می کند.
  • خونریزی مغزی: در صورتی که خونریزی مغزی بدون عیب و نقصی به اتمام برسد، دیه آن یک سوم از دیه کامل انسان می باشد؛ اما در صورتی که خونریزی باعث از کار افتادن یا نقض عضو شود، دیه آن به تناسب نقص عضو توسط پزشکی قانونی و قاضی پرونده تعیین می گردد.

همواره لازم است به این موضوع توجه داشته باشید که علاوه بر دیه بخیه سر در مواردی که شاهد شکستگی سر باشیم، لازم است پزشکی قانونی آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و نظر خود را در این باره اعلام دارد. با حضور در مراجع قضایی می توانید خسارت های وارد شده به اعضای بدن خود در قالب دیه را دریافت نمایید. در نظر داشته باشید که دیه تنها جنبه جبران خسارت دارد و در خصوص شکستگی سر، قصاص نفس اتفاق نمی افتد. این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیه شکستگی سر و بخیه چقدر تعیین شده است؟

دیه بخیه زیبایی صورت چیست و مقدار آن چقدر است؟

در خصوص دیه بخیه زیبایی صورت لازم است به این موضوع اشاره داشته باشیم که مقدار دیه در این حالت به عوامل مختلفی بستگی دارد و هرگز نمی توانیم از پیش مقدار مشخصی را برای آن مشخص نماییم. در واقع مقدار دیه در صورتی که به زیبایی صورت آسیب وارد شود، به طول بخیه، عمق بخیه و مواردی از این جنس بستگی خواهد داشت. در واقع رد قانون مجازات اسلامی در خصوص دیه مربوط به بخیه زیبایی صورت توضیحاتی ارائه شده و آن را به دو قسمت مهم تقسیم کرده است.

دیه جنایت بر منافع: در صورتی که دیه بخیه زیبایی صورت باعث از کار افتادگی و یا نقص در یکی از اعضا شود، دیه آن بر اساس نقص عضو و میزان از کار افتادگی محاسبه خواهد شد و فرد ملزم است این مقدار را به عنوان جبران خسارت در اختیار مجنی علیه قرار دهد.

دیه ارش: در صورتی که دیه مربوطه باعث از کار افتادگی و یا نقص عضو نشود، ولی ظاهر و زیبایی فرد را با خسارت هایی جدی رو به رو کند، دیه آن به صورت ارش تعیین می گردد. در خصوص مقدار دیه ارش درباره زیبایی صورت لازم است به این نکات توجه داشته باشید:

  • در نظر داشته باشید که دیه زن همواره نصف دیه مرد است.
  • در صورتی که بخیه باعث اسکار و زخم دائمی شود، دیه بیشتری به آن تعلق خواهد گرفت.
  • بخیه هایی که بلندتر هستند و از نظر طولی بیشتر هستند، دیه های بیشتری را به همراه خواهند داشت.
  • ذکر این نکته ضروری است که دیه افراد زیر 15 سال و دیه افرادی که سن آن ها بالاتر از هفتاد سال است، به صورت دیه کامل تعیین نمی شود.
  • در واقع برای محاسبه مقدار دیه ارش در خصوص زیبایی صورت نظر مستقیم قاضی اثر خواهد داشت. دقت کنید که قاضی برای اعلام مقدار دیه ارش از نظر کارشناسان پزشکی قانونی در این باره استفاده خواهد کرد.
  • نوع و محل بخیه بر روی دیه زیبایی صورت اثر مستقیمی دارد. در واقع بخیه هایی که در قسمت های حساس بدن مانند پلک و لب و بینی زده می شود دیه بیشتری در مقایسه با سایر اندام های صورت خواهد داشت.

لازم به ذکر است در خصوص بخیه هایی که بر اثر عمل جراحی صورت می پذیرد، دیه ای تعلق نخواهد گرفت. بخیه هایی که برای ترمیم زخ و یا جراحت ایجاد شده انجام می شود، در این مورد دیه به تناسب نقص عضو و با نظر قاضی تعیین می گردد. در صورتی که فرد با مشکلاتی از این جنس رو به رو شده است، لازم است برای دریافت حقوق مالی خود در خصوص دیه از یک وکیل مجرب و خبره کمک بگیرد. استفاده از وکلای متخصص می تواند شما را چند گام به پیروزی نزدیک کند.

چرا باید برای دریافت دیه به وکیل مراجعه کرد؟

در نظر داشته باشید که دعاوی کیفری به میزان قابل توجهی پیچیده هستند و اگر با قوانین و مقررات آشنایی نداشته باشید بیم آن می رود که با اتخاذ برخی از تصمیمات غلط در این زمینه کار را به سوی شکست بکشاند. به هر حال نیاز است تا برای دریافت دیه در دعاوی کیفری و تعیین مجازات هایی از این جنس از یک وکیل مجرب و خبره کمک دریافت کرده و روی کمک های وی حساب باز کنید.

به هر حال وکیل به واسطه تحصیلات آکادمیک خود از دانش حقوقی بالایی برخوردار است و می تواند از تجربیات قابل اتکای خود نیز در جهت کسب پیروزی در دعاوی مطرح شده استفاده کند. این موضوع را در نظر داشته باشید که هر وکیلی در این زمینه نمی تواند به شما راهنمایی های لازم را برای عبور از مشکلات حقوقی ارائه دهد و شما می بایست به سراغ شاخص ترین گزینه ها بروید.

چرا باید برای دریافت دیه به وکیل مراجعه کرد؟

کلام آخر

از همراهی شما با سایت از وکیل بپرس تشکر می کنیم و امیدواریم که نهایت استفاده را از مطالب مندرج در این سایت داشته باشید. در این مقاله تلاش کردیم تا در خصوص دیه بخیه سر توضیحاتی را ارائه دهیم تا اطلاعات شما در این زمینه افزایش پیدا کند. گذشته از این به تعریف دیه پرداختیم و نکات حقوقی مربوط به آن را نیز مورد بررسی قرار دادیم. اشاره کردیم که برخی از عوامل می تواند در مقدار دیه سر اثر بگذارد و پس از آن نیز نوع شکستگی و دیه در هر نوع از شکستگی مورد ارزیابی قرار گرفت. از شما می خواهیم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا